30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisinde 1500V Ürünlere Hazır Mısınız ?

Kerem ÇİLLİ (Köşe Yazısı) – Güneş enerjisinde 1500V ürünlere hazır mısınız? Küçük veya büyük ölçekli bir Güneş enerji santrali kurmaya karar verdiniz diyelim.

 • Nasıl bir yol izleyeceksiniz?
 • İnternette araştırma yaptığınızda hep aynı şeylerle mi karşılaşıyorsunuz veya farklı kurulum yapan firmalardan farklı farklı fiyatlar mı aldınız?
 • Kafanız mı karıştı?

Bir yeni soru ile bende kafanızı karıştıracağım…

Güneş enerji sistemlerinde referans kabul edilen değer artık 1500 V DC olma yolunda hızla ilerliyor. İlk kez 30 Ekim 2018 bir makalemde bahsetmiştim: Verimlilik konusu hayatımızda önemli bir noktaya geldiğinde inverter teknolojilerinde de “verimlilik” odaklı çalışmaların artması kaçınılmaz.

Konu sadece inverter özelinde değil, tüm ekipmanların bu standarda geleceğini öngörebiliriz. Güneş paneli, konnektörü, sigortası vb. Peki siz yatırım yapmayı planlıyorken bu durumu hiç hesaba kattınız mı? Güneş enerjisinde 1500V ürünlere hazır mısınız?

Konunun temeli: VERİMLİLİK

Nereden Çıktı bu 1500 V DC konusu?

Aslında konunun temeli “verimlilik”… Daha verimli sistemler tasarlamak için voltaj değerleri yukarı yönlü seyrediyor. Bugünlerde bu değer 1000V DC olarak kabul ediliyor. Çok eski değil 6-8 yıl önce 600 V DC sistemlerle çokça karşılaşıyorduk. Bugün solar panel veya inverter firmalarına maksimum çalışma voltajı 600 V yazan ürün bulamazsınız.

Aynı konu 1500 V sistemler için geçerli şuan azımsanmayacak kadar az olmasa da halen kabul 1000 VDC… Peki ayak seslerini duyuyor musunuz ? Bu konuda yapılan araştırmalar öngörüler 1500 Volt ile çalışan sistemlerin yaygınlaşacağı yönünde.

“Güneş panellerinde 1500 V DC dönemi”

Aynı konu panellerde de geçerli; bu sebeple N-Tipi mono kristal paneller yaygınlaşıyor. Ne demek N-tipi mono? Kafamız karıştı iyice değil mi? Bizim bildiğimiz, piyasada konuşulan; “poli mi mono mu” diye tercihe sunulan mono, aslında “P tipi mono” hücrelerden oluşuyor. Bu konunun derin hikayesi Google da bulunabilir. Bende oradan inceleyip makaleme koymuştum. N tipi olan mono kristal hücrelerden oluşan paneller daha verimli çalışmaktalar (aynı alanda dahafazla güç üretebiliyorlar).

Güneş paneli sektörü de “verim” konusundan nasibini almış ve aynı alanda nasıl daha fazla üretim yapabilirim diye sürekli çalışma içerisinde. N tipi mono hücreler çift yüzlü (bifacial) hücreler ve daha fazlası… Hepsinin sebebi “verimlilik”… Güneş panellerinde de artık maksimum çalışma voltajı 1500 V DC olan ürünlerle sık sık karşılaşıyor olacağız…

Kullanılan Sigortalar da 1500 V olacak mı?

Güneş enerji santralinizin referans değerini 1500 V olarak kabul edip ürün seçeceğinizde herşey 1500V uyumlu olmak zorunda , buna sigortalarda dahil, çok farkı yoktur sanırım diyenler için aşağıya bir görsel bırakıyorum.😊

Sonuç olarak anlatmak istediğim…

Güneş enerjisi yatırımı, küçük detayların çok önemli olduğu bir yatırımdır. Hiçbir üründe ucuza kaçmamamız gerekir, plan proje aşaması, kurulum sonuna kadar olan süreç ve daha önemlisi kurulumdan sonrasının yönetilmesi ile bir bütündür. Bu sebeple artık biz 1000V mu? Yoksa 1500 V ile çalışan bir sistem mi kurmalıyız sorusu da aklınızda olmalı bence… Danışmanlarınız bu konudan bahsetmedi mi? Danışmanınız yok mu? Dikkat etmenizi öneririm. Sadece Güneş enerjisinden bahseden youtube kanalımızı ziyaret etmenizi tavsiye edebilirim.

https://www.youtube.com/c/technicall_tr

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

3 yorum

 • Selahaddin Aktaş dedi ki:

  1500 V volt dediğiniz eğer benim anladığım ise 220 voltun kat be kat üstünde farklı bir değer birimimi anlayamadı bilgi verirseniz sevinirim

 • KEREM CİLLİ dedi ki:

  Merhaba Selahaddin Bey , bahsettiğimiz değer güneş panellerinin tarafı yani DC taraf. Bugün zaten 1000V luk sistemler tasarlıyoruz bu değer 1500 V olmaya doğru ilerliyor . Sizin 220 dedğiniz taraf yine 220 V kalacak merak etmeyin.. saygılarımla

 • Tamer mor dedi ki:

  Ekipmanda neler var, .aliyeti ne kadar acil bilgi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.