30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Yatırımda Akü Olmayabilir (Video)

Kerem ÇİLLLİ (Video Anlatımlı Köşe Yazısı) – Güneş enerji sistemi kurup elektrik üretmek isteyenlerin özellikle küçük güçlü sistemlerde akünün bir zorunluluk olduğunu düşünmeleri çok doğru değildir. Özellikle 10 kW ve altı çatı cephe uygulamaları için yapılan son yönetmelik değişikliği ile “Aylık Mahsuplaşma” adı verilen yapı, kullanıcının akü almadan, akü almış gibi avantajlara sahip olmasını sağlamaktadır. Özellikle bu detay ile birlikte güneş enerjisi yatırımında akü olmayabilir.

Akülerin bir zorunluluk değil , şartlarınıza göre bir tercih olabileceğini unutmamak gerekir. Bu videomuzda akülü tasarımlar ,aküsüz solar tasarımlar ve satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere de vurgu yaparak, hangi durumlarda mantıklı hangi durumlarda alternatif yöntemler kullanılmalı anlatmaya çalıştım.

Neden akü kullanmalıyım?

Eğer şehir şebekesinin olmadığı bir yerde enerji ihtiyacınız varsa aküler kesinlikle sistemin içerisinde olmak zorundadır. Veya kesintisiz bir güç ihtiyacınız var; bir server odası olabilir, bir dişçi muayenehanesi veya küçük bir restoran vb. Kısacası kesintisiz enerji ihtiyacı duyan her yerde akü bir mecburiyet diyebiliriz. Bu senaryolarda aküler kritik öneme sahip.

Kanalıma Abone Olun!

Neden akü kullanmak zorunda değilim?

Yönetmelik değişikliğinden sonra “Aylık Mahsuplaşma” adı verilen tüketicinin lehine olan bir yapıya geçildi. Bu yapı gece tüketimini, gündüz üretim fazlasından düşülebilmesine imkan tanıyor. Böylece güneşten ürettiğiniz elektriği en avantajlı (aslında yıllık mahsuplaşma olsa daha iyi tabi ki ama şuan ki yapı da kötünün iyisi diyebilirim) biçimde kullanmış oluyorsunuz .

Gece şehir şebekesini akü gibi kullanabiliyorsam neden akü almalıyım? Bence bugünkü şartlarda akü bir zorunluluk değil bir tercihtir.

Aküler gelecekte hayatımızın neresinde olacak?

Aküler evlerimizin değişmez birer parçası olacaktır ama şuan ki yapılarıyla ve fiyatlarıyla bunu söylemek çok mümkün değil maalesef. Akıllı şebekeler ve enerjinin daha küçük ve bir çok parçadan üretildiği ve bizlerin de şebekeyi sadece enerji çektiğimiz hat olmaktan çıkarıp ,aynı zamanda üretim yaparak desteklediğimiz bir hat haline getirdiğimizde (şehir şebekesi ile çift yönlü etkileşim) aküler yine başrollerde olacak gibi görünüyor.

Sonuç olarak ; zorunda olmadığınız sürece akü kullanımı hemen karar verilebilecek bir konu değildir belirtmek isterim. Kullanımınız kaynaklı sorunlar (birçok yükü aynı anda çalıştırmak, akü hesaplanırken söylenmeyen büyük bir yükün uzun süreli çalıştırılması gibi vb.)  ve en başta doğru bir tasarım yapılmadığında çok kısa sürelerde akülerinizin eskisi gibi şarj tutmadığından şikayet edeceksiniz ve değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Akülü sistem tasarımı detay ister, ezbere yapılan satışlar , size kullanacağınız elektrikli aletler sorulmadan , kaç saat çalıştırılacakları sorulmadan veya en basitinden günlük ortalama kWh enerji tüketiminiz sorulmadan yapılan hesaplamalardan uzak durmanızı kesinlikle öneririm.

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.