30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Güneş Enerjisi” Temiz Suya Erişimde Umut Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Oyuncu Gamze Özçelik’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu “Umuda Koşanlar Derneği”, Tanzanya’da 4 köye binlerce insanın sağlıklı ve temiz suya ulaşması için güneş enerjili su kuyuları kurdu.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, insanların sağlıklı ve temiz suya kavuşturulması için gerçekleştirilen “Umutlu Köyler” projesiyle, Tanzanya’daki 4 köye güneş enerjili su kuyuları kuruldu.

Köylerde yaşayan insanlara tarım eğitimi verilirken, aynı zamanda tohum desteğiyle de sağlıklı gıda ve geçim imkanına ulaşılmasına yardımcı olundu.

Evlere dağıtılan güneş enerji kitleriyle de köylerde yaşayan insanların enerjiye kavuşmalarına yardımcı olunduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlk aşamada köyler belirlendi. Bir sonraki adım olarak yüksek standartlarda sondaj kuyuları açıp yeraltı suyunun biyolojik, kimyasal ve fiziksel su kalitesine ulaştık. Su kalitesinin Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına uygun olduğundan emin olduktan sonra sondaj kuyularının dibine güneş enerjisi ile çalışan yüksek kaliteli ve teknolojili pompalar yerleştirdik. Bu güneş enerjili pompa suyu, sistemin yanında inşa edilen su kulesine gönderecek ve depodaki su yer çekimi ile köyün belli yerlerine konuşlanmış çeşmelere dağıldı.”

Umuda Koşanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Özçelik

Açıklamada, sistemin aynı zamanda köyde ortak kullanımlı açık sebze bahçelerini oluşturup tarımda sulama suyu da sağlamış olduğuna değinilerek, “Böylelikle köylüler yeterli temiz içme suyuna modern bir şekilde evlerinin önünde ulaşırken bahçede sebze yetiştirip gelir imkanına kavuşup yeterli gıdaya erişebilecek. Bununla birlikte her haneye verdiğimiz güneş kitleri evlere göre günde 15 saat güvenli ve temiz enerji sağlamakta. Bu enerji kaynağı köylüleri gazyağı ya da muma ödedikleri paradan da kurtarmakta.” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.