30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Güneş Enerjisi Sistemi Kurmak Çatıya Anten Takmak Kadar Kolay Olacak”

ANTALYA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çatıya güneşten elektrik üretim sistemi kurmanın uydu anten takmak kadar kolay ve basit hale geleceğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i ziyaretinde konuşan Dönmez, güneş potansiyeli yüksek kentlerde çatı ve cephe uygulamalarının önünü açtıklarını belirterek, tarımsal sulama amaçlı kullanmak isteyenler için de benzer bir uygulamaya devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye’nin güneşlenme oranının birçok ülkeye göre çok daha iyi olduğuna işaret eden Bakan Fatih Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’de ortalama bin 700 saatlik güneşlenme potansiyeli var. Kuzeye doğru gittikçe biraz azalıyor ama güneye doğru geldikçe de giderek artan bir durum. İnsanımız özellikle sıcak su konusunda, güneşten ısıtmada alışkın. Bu bölgelerde Anadolu’da birçok yerde çatılarda bu sistem vardı. Şimdi ona benzer bir uygulamayı, güneşten elektrik üretimi amacıyla desteklemiş olacağız. Arkadaşlarla görüştük. Bir sürü bürokrasi vardı, onları azalttık. Birtakım masraflar alınıyordu, onları da azalttık. Burada çatıya uydu anteni takmak kadar kolay ve basit olacak bu iş.

Bakan Dönmez, diğer şehircilik ve imar mevzuatında gelen birtakım kurallar olduğuna dikkati çekerek, “Onlara da uymak kaydıyla yetkili bir elektrik mühendisinin proje ayarlaması ve bölgedeki elektrik dağıtım şirketine bir, iki belgeyle müracaatı halinde artık elektriklerini üretebilir hale gelecekler.” diye belirtti.

İlişkili Konular

Enerji Bakanı Dönmez: “Her İlimizde 40-50’şer MW’lık GES planlıyoruz”

Çatı Ges İçin Statik Hesabı Neden Zorunlu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.