30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Sistemi Bulutlu Havalarda Nasıl Çalışır? (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda sıkça sorulan sorulardan birisi de hava kapalı olduğunda elektrik üretiminin olup olmayacağıdır.

Solar enerji sistemlerinde en önemli üretim koşulu güneş ışınlarının panellere direkt olarak gelmesidir. Bu videomuzda da Ağustos ayında kapalı bir havada gerçek bir çatı üzeri güneş enerji santralinin anlık ihtiyacımıza ne kadar cevap verebildiği test ettik.

Kanalıma Abone Olun!

Bulutlu havalarda bu durum daha az gerçekleşeceği için üretim değeri, bulutsuz günlere nazaran daha düşük olacaktır. Bu durum sizi endişelendirmesin, çünkü bulutlu hava, yağmurlu, güneşli hava yıl ortalaması düşünüldüğünde öngörülebilir bir üretim değeri hesaplamamız için bir problem yaratmaz.

Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir yıl içerisinde üreteceğiniz enerji miktarı hesaplanabilmektedir. Bu yüzden ne kadar öztüketim (evimizin elektriğini karşılamak) ve ne kadar satış yapabileceğinizi bilebilirsiniz.

Akü illaki olmak zorunda değil…

Güneş enerjisinden elektrik üretiminde akülerin halen bir zorunluluk olduğunu düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Örneğin, şehir şebekesinin olmadığı bir yerde elektrik ihtiyacınız varsa akü bir zorunluluktur aksi durumlarda, solar sistemler için bir opsiyondur. Çatımızda kurduğumuz sistem şebeke bağlantılı sistemdir ve içerisinde akü yer almamaktadır.

Çatımızdaki solar sistem nasıl çalışıyor?

Güneş enerjisinden anlık gelen enerji, eğer evimizin içerisinde ihtiyaç varsa burada kullanılır. İhtiyaçtan fazla üretiyorsak, bu enerji şehir şebekesine gider. Tam aksini düşünelim; evimizde tüm elektrikli aletler açık ve çok fazla tüketiyoruz. Güneş enerjisi sistemi bu ihtiyacı karşılamaya çalışır. Yetmediği yerde şehir şebekesinden enerji çeker. Bütün bunlar otomatik olarak yapılır. Enerji güneşten mi yoksa şebekeden mi geliyor siz farkına varmazsınız.

Sonuç olarak; bu videomuzda Ağustos ayında kapalı bir havada gerçek bir çatı üzeri güneş enerji santralinin anlık ihtiyacımıza ne kadar cevap verebildiği,  şebekeye ne kadar ihtiyaç duyduğunu deneylemeye çalıştık. Şebeke bağlantılı güneş enerji sistemlerinde, “Ya güneş enerjisi yetmezse…” diye düşünmemek gerekir.

Köşe Yazarı

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.