30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Şimdi De Camilerde!

ANTALYA (Enerji Portalı) – Antalya’da güneş enerjisiyle ısıtma ve soğutma sorunu çözülen iki caminin elektrik faturası için artık cemaatten para istenmiyor. Üstelik, ürettikleri ihtiyaç fazlası elektriği sisteme satan camiler para da kazanıyor.

Antalya’da güneş enerjisiyle ısıtma ve soğutma sorunu çözülen iki caminin elektrik faturası için artık cemaatten para istenmiyor. Üstelik, ürettikleri ihtiyaç fazlası elektriği sisteme satan camiler para da kazanıyor.

İlk önce meslek elemanları yetiştirdi…

Almanya’da yaşayan ve orada güneş enerjisi paneliyle elektrik üreten bir firmanın sahibi olan Ayşe Özkan, 2011 yılında Türkiye’ye gelerek çalışmalarına devam etmek istedi. Güneş enerjisinden elektrik üretme sisteminin yolunun yasayla açılmasının ardından bu işi bir meslek olarak insanlara kazandırmak isteyen Özkan, Konyaaltı ilçesinde Özel Kariyer Meslek Kursu’nu kurup burada güneş panellerinden elektrik üretimi ve birçok dalda meslek elemanları yetiştirmeye başladı.

Yüksek gelen faturaların çözümü güneş enerjisi oldu…

Güneş panellerinin kullanım alanlarını ve faydalarını anlatmak adına Konyaaltı ilçesindeki Bahtılı ve Çakırlar camilerinin görevli imamlarıyla görüşen Özkan, yaz ve kış aylarında ısıtma ve soğutma sistemleri için camilerin aşırı elektrik tükettiğini tespit etti. 2 bin 243 caminin bulunduğu Antalya genelinde elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayan bir cami olmadığını da tespit etti.

Antalya İl Müftüsü Osman Artan ile görüşen Ayşe Özkan, camilere uygun fiyatla güneş enerjisi sistemi yerleştirebileceğini söyledi. Müftü Artan’ın da desteklediği proje kapsamında Bahtılı ve Çakırlar camilerine güneş panelleri yerleştirildi.

Camiler artık para toplamıyor, birikim yapıyor…

İki cami, 30 ile 50 bin TL arasında ödedikleri güneş panelleri sistemini uzun zamandır kullanıyor. Aylık ortalama 300 ile 750 TL arasında değişen ısıtma ve soğutma giderlerini tamamen sıfırlayan camiler, ayrıca kullanımlarından artan elektrik enerjisini de trafo sistemine satarak para biriktirdi.

Bahtılı Camii’nin kısa sürede 3 bin TL civarında para biriktirdiği, Çakırlar Camii’nin trafo bağlantı projesinin henüz devam ettiği kaydedildi. Antalya’nın tek ‘yeşil enerjili’camileri olan iki caminin görevli imamları da cemaatten para yardımı istemek zorunda kalmadıklarını ifade etti.

Antalya’nın güneşten yana oldukça iyi bir konumda olduğunu belirten İl Müftüsü Osman Artan, bu enerjinin boşa harcanmaması için projeyi desteklediklerini söyledi. Antalya’daki 2 bin 243 caminin aydınlatma giderlerini Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinden karşıladıklarını, ancak ısınma-soğutma ve diğer giderleri cemaatin desteğiyle ödeyebildiklerini ifade eden Artan:

“Isıtma ve soğutma giderleri ayrı bir abonelikle ayrı faturalandırılır. Bunun giderleri de cemaatten alınır. Çoğu zaman da parayı toplarken kuruş kuruş sıkıntı çekmekteyiz. Çakırlar ve Bahtılı camilerimize böyle bir proje yapılacağı söylendi. Biz de destek olduk. Üretilen elektrik ihtiyaçtan fazla ise trafoya satılıyor. Bunun yaygınlaşmasını istiyoruz. Camilerde vatandaşlarımız kışın sıcakta yazın da serinde namazlarını kılabiliyor. Her ay gelen faturalarla cemaat huzursuz olmuyor.” dedi.

Aylık 1200 lira gelir elde edilebilir…

Aydınlanma sayaçlarının devletin ödeme kapsamında olduğunu ve o kısma çok fazla müdahale edemediklerini belirten Ayşe Özkan son olarak, imamların cemaatten sürekli para istemek zorunda kalmasının bu sistemle önüne geçildiğini söyledi. Camilerin hiç elektrik kullanmaması halinde aylık ürettiği enerjiyi trafoya satarak 1200 TL’ye kadar para kazanacağını da belirten Özkan, bu paranın camilerin diğer ihtiyaçlarına kullanılabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.