30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Sektöründe Damgasını Vurması Beklenen Gelişmelerin Listesi Yapıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – PV Magazine, 2019 yılındaki ön çıkacağı tahmin edilen fotovoltaik ve enerji depolamada damgasını vuracak
14 gelişmenin listesini çıkardı.

PV Magazine, 2019 yılındaki ön çıkacağı tahmin edilen fotovoltaik ve enerji depolamada damgasını vuracak 14 yönteminin listesini çıkardı.

BloombergNEF Güneş Enerjisi Analisti Jenny Chase, “2019 yılının güneş enerjisi sektörünün öyküsünü; enerji ihtiyacı duyan ülkelerde daha fazla ihale, 25-35 $/MWh değerinden fazla fiyatlandırma, daha büyük ölçekli depolama içeren bir güneş enerjisi sektörü.” olarak özetliyor.

PV Magazine güneş enerjisi sektöründe damgasını vuracak 14 yöntemi şöyle sıralıyor:

1)Daha Fazla Alana Kurulum

PV InfoLink, “Çin’in 2020 hedeflerinin artması ve Hindistan ve ABD’de yenilenen pazar büyümesi nedeniyle 2019’da modül satışlarının yaklaşık 112 GW olacağını öngörüyoruz. Dünyadaki 16 ülkenin, gelecek yıl kurulu kapasitede 1 GW’tan daha fazla bir artış sağlayacak. Avrupa’da buna Almanya, İspanya, Fransa, Hollanda ve Ukrayna da dahil olacak. Genel olarak, Çin’in yaklaşık 43 GW’a ulaşan tesislerle küresel pazarın kabaca yarısını oluşturması bekleniyor.” diye belirtiyor.

IHS Markit Uzmanları ise daha iyimser bir şekilde; “Bu yıl %80 artışla 123 GW’lik bir rekorun kurulacağını öngörüyoruz. Ayrıca, 2019 pazarının %7’sini veya 7 GW’lık yeni kapasiteyi Arjantin, Mısır, Güney Afrika, İspanya ve Vietnam’dan kaynaklacağını düşünüyoruz.”

2) Avrupa’da Güneş Enerjisi ve Enerji Depolamada Artış Meydana Gelecek

Avrupa’nın güneş enerjisi ve depolama yönelişinin tekrar yükselmesi bekleniyor. SolarPower Europe Birliği, 2017 yılında AB pazarında 5,91 GW olan kurulu gücün %58 oranında büyümesini beklediklerini ifade etti.

3)Mono Perc Tekonlojisi Devam Edecek

Teknoloji açısından, endüstri genelinde tahminler 2019’un mono PERC (pasifleştirilmiş yayıcı arka teması) ürünlerinin yılı olacağı yönünde. PV InfoLink, Mono Perc’lerin bu yıl ana üretim olduklarını ve üretim kapasitini bu ürün odaklı genişleteceklerini belirtti. PV InfoLink, 2019 yılının sonunda kapasite artışlarının 26 GW’ı geçeceğini, toplam kapaasitenin 92 GW’tan fazla olacağını belirtti. Genel olarak gelecek yıl pazarın %46’sının Mono Perc ürünlerinin oluşturmasını beklediklerini ifade etti.

Maliyetleri düşüren ve hücre verimliliğini artıran daha ince wafer Mono Perc eğilimini daha da artıracak, Çin’deki Top Runner programında yeni bir turda p tipi mono ürünlerin cazibesini artırabilir. Fotovoltaik modül üreticileri, 160 μm kalınlıklı mono wafer kullanımının artmasıyla geniş wafer ve modül kullanımın artmasını bekliyor.

4)TOPCon Atılımı

Asya’daki PV üreticileri, silikon solar hücre pasivasyonunu test etmek için AB’den TOPCon isimli reaktörler ithal ediyor. TOPCon: silikon wafer ve metal kontaklar arasına yerleştirilmiş ve geleneksel güneş hücrelerinin verimliliğini artıran iki ince tampon katmanından yapılarak üretiliyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Profesör Andres Cuevas, “Birçok insan bunu [TOPCon] fotovoltaik teknolojideki bir sonraki büyük adım olarak görüyor.” dedi. Hollanda Vaassen merkezli bir ekipman üreticisi olan Tempress’in İş Direktörü Martijn Lenes ise konuyla ilgili olarak, “TOPCon, Avrupa araştırma enstitüleri sayesinde fotovoltaik bir teknoloji olarak ün kazandı. Avrupa ekipmanları sayesinde artık ticarileşmeye başlıyor.” şeklinde konuştu.

5)İhaleler

Yenilenebilir enerji kaynaklarının dağıtımına yönelik ihale tabanlı destek sistemlerine geçiş 2019’da ivme kazanmaya devam edecek. Alman Enerji Ajansı Dena’ya göre, 2017  yılında 29’dan fazla ülkede güneş enerjisi için bu tür ihaleler yapıldı.

6)Çok Eklemli Teknoloji (Heterojunction Technology)

Çok eklemli (heterojunction) teknolojisine olan talep, 2018 yılındaki gibi artmaya devam edecek. İsviçreli teknoloji şirketi Meyer Burger şirketinde çalışan bilim insanları, çok eklemli yüksek verimli hücre konseptlerinin maliyetleri azaltmak için en iyi teknoloji olduklarını idda ediyorlar.

Dünya’daki çok eklemli teknolojiye eğilime örnek olarak; Macar EcoSolifer, Singulus Technologies, Singapur Ulusal Güneş Enerjisi Araştırma Enstitüsü, Japon 3SUN, Rus Hevel modül üreticileri çok eklemli modül üretimlerini artırmayı düşünen şirketler arasında yer alıyor.

7)Yüzer Güneş Enerjisi Santralleri

Yüzen güneş anonslarının sayısı artmaya devam ediyor. IHS Markit’ten Josefin Berg’in PV Magazine dergisinin Temmuz sayısında yazdığı gibi, pazar on yıldan fazla bir süredir piyasada, yakın zamana kadar birkaç ülkede küçük ve orta ölçekli tesislerle sınırlı kaldı. Berg şöyle sözlerini sürdürdü:

“2017’de Çin’deki Top Runner Program kapsamında 390 MW’lık bir santral kurulumu ile bu durum değişti. 2018’de 1 GW’lık kurulum ile Çin lider konumdaydı. Fakat Çin’in bazı yetersizlikleri ile yerini kaybedeceğini, Hindistan, Güney Kore, Tayvan ve sayısız küçük pazarların Çin’in yerini lacağını düşünüyoruz. Özellikle Hindistan, yüzen PV için 10 GW’lık bir hedefin arkasındaki güçlü bir potansiyel pazar olarak yükseliyor. Önümüzdeki 5 yıl boyunca 13 GW yeni yüzer güneş enerjisi santrali yapacağız.”

8)Enerji Satın Alma Anlaşmaları (Power Purchase Agreements,PPA)

Şirketler enerji satın alma anlaşmaları (power purchase agreements,ppa) ile yenilenebilir enerjileri yaygınlaştırmaya yardımcı oluyorlar.  BloomberNEF’e göre, 2017’de 10 farklı ülkede 43 şirket tarafından toplam 5,4 GW temiz enerji sözleşmesi yapıldı. Yapılan araştırmalara göre bu rakamın, artacağını gösteriyor. Yarı Kesitli Hücre Teknolojisi

9) Yarı Kesitli Hücre Teknolojisi (Half Cut Technology)

Birçok üretici, üretim kapasitelerinin büyük bir kısmını yarı kesitli hücre teknolojisine (half cut technology) yoğun bir şekilde dönüştürmektedir. Artan güç çıkışına ek olarak, HC modülleri daha iyi sıcaklık katsayıları, düşük sıcak nokta seviyeleri (lower hot spot levels) ve düşük çalışma sıcaklıkları ile gelişmiş performansa sahip.

2018 yılında, yarı kesitli hücre modülleri PV üretimiyle birçok yeni teknolojiye geçişi ortak hale getiriyor gibi görünüyor. Yarı kesitli hücre modülleri, PERC gibi diğer teknolojilerin üretim hatlarında hızla oluşturabilir.

Bağımsız Fotovoltaik Üretim Analisti Corrine Lin tarafından toplanan veriler 2017 yılında 104 GW olan küresel modül üretiminin 124 GW’e yükseleceğini söylüyor. Lin’in bilgisine göre, bu büyümenin neredeyse üçte ikisi yarı kesitli hücre üretiminden kaynaklı olacak.

10)Bakım-Onarım

Yenileme ve yeniden üretme kavramı, güneş enerjisi endüstrisindeki en yeni terimlerden biri ve kesinlikle takip edilmesi gerekenlerden biri.

Kurulu fotovoltaik sistemlerinin temeli yaşlandıkça, işletme tesislerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi üreticileri ve santral yöneticilerini yakından ilgilendirmektedir. IHS Markit’in “PV Kurulum İzleyicisi” ne göre, Avrupa’da 100 kW’ın üzerindeki 40 GW’dan fazla PV sistemi beş yıldan daha eskidir ve onarım, değiştirme, yenileme ve yeniden açma dahil olmak üzere önümüzdeki yıl bileşen değişikliklerine maruz kalabilir.

11)Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama: Büyük Ölçekli Projeler

IHS Markit, 2018’in başından itibaren, Dünya genelindeki güneş enerjisiyle birleştiğinde 420 MW batarya depolama alanı kurulduğunu söyledi. Toplam enerji depolama boru hattının % 40’ının güneş enerjisi ve depolama projelerinden oluştuğunu, bunun yanı sıra 2018 – 2025 arasında kurulacak elektrik şebekesi güneş enerjisi ile birlikte 20 ila 26 GWh enerji depolaması beklediğini ekledi. Ayrıca, bu uygulamaların daha çok ABD, Japonya, Güney Kore, İngiltere ve Fransa’da gerçekleşeceğini ifade etti.

12)İzleme Teknolojileri: Monofacial- Bifacial Tracker

Bifacial’ın faydaları iyi bilinmekle beraber bazılarının on yıl boyunca güneşin en umut verici ilerlemesi olduğunu söylüyor. Avantajları arasında, çok değişkenli bir diziye bağlı olarak, tek basamaklı modüller ile karşılaştırıldığında %20’den fazlaya kadar değişebilen enerji kazançları bulunuyor.

San Francisco merkezli Cypress Creek Renewables Güneş Teknolojisi Başkan Yardımcısı Jenya Meydbray, “Modüler takip cihazları üretildiğinden beri Bifacial, en az teknoloji riski için proje ekonomisindeki en büyük işlev iyileştirmesini temsil ediyor.” dedi.

NEXTracker’ın Kurucusu Dan Shuga, “Bifacial takip cihazları güneş enerjisi endüstrisinde kullanılmayan en heyecan verici fırsatlardan biri. Önümüzdeki süreçte, buna doğru büyük bir yönelim olacağını düşünüyorum.” dedi.

NREL, monofacial panellere kıyasla bifacial tracker sistemleri için pazar payının, bugün sıfıra yakın bir tabandan 2019’da %10 pazar payına ve 2025 yılına kadar ise % 30 Pazar payına ulaşacağını tahmin ediyor. NERL’in Ekonomi Analisti Michael Woodhouse, bunun teknolojiyi tek başına milyarlarca dolarlık bir sektör haline getireceğini öngördüklerini söyleyerek, “Bu, bifacial teknoloji için 20 milyar dolar ile 110 milyar dolarlık bir pazarı temsil eder.” diye ekledi.

13)Yeni Teknolojilerin Kullanılması

Blokzincirden dronelara kadar dijitalleşme enerji sektörünü değiştiriyor. Bu yeni teknolojiler şebekelerin eksiklerinin giderilmesinde, enerji ticaretinin sağlıklı bir şekilde yapılmasında, santrallerin işletim ve bakım süreçlerinde önemli rol oynayarak daha verimli (%10’dan daha fazla verimlilik) bir üretim-tüketim süreçlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

14)Enerjinin Her Alanında ve Her Zaman: Verimlilik ve Çevreye Duyarlılık

Fotovoltaik ve enerji depolama teknolojileri, enerji dönüşümünün anahtarı olabilir, ancak bu endüstrilerin hem çevreye hem de insana hala zarar veren süreçlerde çalışmasına izin vermemeliyiz. %100 temiz, yeşil bir geleceğe yol göstermeliyiz ve bu, kişisel ve profesyonel yaşamımızın her alanına yayılarak yapılması gereken bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.