30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Sektöründe 10 Farklı İş Fırsatı

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisi sektörünü uzun zamandır araştırıyor olabilirsiniz. İlk duyduğunuzda güneş enerjisinden elektrik üretimi fikri insana çok hoş geliyor. Güneş enerji santral kurulumu ilk düşünceniz olabilir belki ancak alternatif iş fırsatlarının olduğunu kısa kısa belirteceğim. Güneş enerjisi sektöründe 10 farklı iş fırsatı videomuzu da izleyebilirsiniz.

1. Kurulum yapan firma olmak

Güneş enerjisi konusunda ilk yapılabilecek iş gibi görünse de, şuan ki yönetmelikler ve evrak süreçlerinin yoruculuğu ve finansman nedeniyle güneş enerjisi yatırımlarının hacmi çok fazla değil. Öte yandan kurulum firma sayısı oldukça fazla. Hal böyle olunca fark yaratan bir kurulum firması olmak çok kolay olmayacaktır.

2. Online ürün satışı yapmak

Solar sektöründe aslında hiç başlamamış gibi görünse de küçük çatı pazarı, hobi amaçlı kurulumlar, küçük deney setleri, bir panel, bir inverter, bahçe aydınlatması, cep telefonu şarj panelleri vb. bir çok ürün ile çok hareketli . Online satış ile güneş enerji sektörüne giriş düşünülebilir. Tabi ki daha şimdiden bir çok rakibinizin olduğunu belirtelim.

3. Solar saha işletme bakımı

Herkes güneş enerji santrali kurmak için uğraşırken, hazır kurulmuş güneş enerji santralinin işletmesini bakımlarını kim yapacak? Burada çok hızlı artan firma sayılarıyla karşılaşıyoruz. Saha işletme bakımı yapılan anlaşmalar ve gelirinizin belli olması nedeniyle mantıklı olabilir.

4. Panel temizliği yapmak

Ben temizlik şirketi değil güneş enerji şirketi kurmak istiyorum demeyin. Güneş panellerinin belirli aralıklarla temizlenmesi, üretimin artması anlamına geliyor. Hatta temizliğin haricinde, temizlik robotu tasarımı yapabilir ve temizlik firmalarının tedarikçisi bile olabilirsiniz. Videomuzda farklı tasarım güneş panel temizleyici cihaz örneklerini bulabilirsiniz.

5. Otomasyon sistemleri

Mekanik olarak sabit sistemler olarak çoğunlukla karşımıza çıksalar da güneş enerji santralleri hareketli yapılarda da olabilir. Tracker olarak adlandırılan güneş takip sistemlerinin mekanik altyapısı otomasyon firmalarının ilgisini çekebilir.

6. Saha Denetim

Belki de en kritik öneme sahip işlerden bir tanesidir. Güneş enerji santrallerinin en büyük dezavantajı hatayı gözle göremiyor olmaktır. Bu sebeple sahanın profesyonel ekip ve profesyonel cihazlar ile denetlenmesi, performansının raporlanması oldukça önemlidir. Böylece her şeyin yolunda olup olmadığını, problem varsa erkenden teşhis etmeyi başarabilirsiniz. Sizde ekibinizi kurup bu süreçlerin içerisinde olabilirsiniz.

7. Yazılım

Güneş enerji santralinin izlenmesi bir zorunluluktur. Yüzlerce paneli onlarca inverteri kendi başına bırakıp “bak ne güzel üretiyor” demek çok yanlış. Sizde yazacağınız yazılım ve belki donanım ile sahanın sağlığını kontrol altında tutabilirsiniz.

8. İşveren Mühendisliği

Güneş enerjisi yatırımı yapmayı düşünen herkes bu konuyu derinlemesine bilmek zorunda değil. Sizde kendinizi güneş enerjisi konusunda belirli bir seviye ye getirebilir ve işveren adına, güneş enerji yatırımının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

9. Tamir Merkezi kurmak

Bugüne kadar Türkiye’de kurulan yüzlerce sanral var. Bu sanrallerde başta inverterler olmak üzere tamir edilebilecek binlerce elektonik ürün var. Kuracağınız tamir merkezi ile satış sonrası hizmetlerde fark yaratan bir noktaya gelebilirsiniz.

10. Eğitim

Solar sektörüne yetişmiş eleman ihtiyacı yıllar geçtikçe artacaktır. Sadece kurulum elemanı değil, satış personeli, tasarım uygulama mühendisi, projelendirme gibi farklı dallarda personel yetiştirilebilir.

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

1 Yorum

  • Cumhur Akmese dedi ki:

    Kerem bey merhaba,

    Yazınızı okudum ve faydalandım. Emeğiniz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

    2020 Mayıs ayında yazınızı yazmışsınız. Acaba o tarihten bugüne eklemek istediğiniz bir veya birkaç madde daha veya farklı bir düşünce / ihtiyaç / öngörü vb. olmuş mudur?

    Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.