30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Güneş Enerjisi Sektördeki En Önemli İki Konu: Kapasite ve Finans”

ANTALYA (Enerji Portalı) – ICCI tarafından ilki 9 Ocak’ta İzmir’de düzenlenen “Enerji Sohbetleri”nin ikincisi, “Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektöründeki Yatırımlar, Gelişmeler ve Beklentiler” başlığıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantıda güneş enerjisi sektöründeki son gelişmeler masaya yatırıldı.

ICCI tarafından ilki 9 Ocak’ta İzmir’de düzenlenen “Enerji Sohbetleri”nin ikincisi, “Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektöründeki Yatırımlar, Gelişmeler ve Beklentiler” başlığıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantıya ICCI ve PennWell Türkiye Genel Müdürü Feraye Gürel, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği GÜYAD Başkanı Cem Özkök, Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı M. Aykut Ege ve  Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan da katıldı. GÜYAD sponsorluğunda düzenlenen toplantıya sektörden pek çok paydaş katılım gösterdi.

Açılış konuşmalarını Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel, , GÜYAD Başkanı Cem Özkök ve YÖRSİAD Başkanı M. Aykut Ege yaptı.

“Yenilenebilir Enerji Sektörü Değerlendirmesi ve Beklentiler” konulu GÜYAD Oturumu’nda ise Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. Dağıtık Üretim Projeler ve İşletmeler Müdürü Mehmet KAPUSUZ, ACTUS SOLAR’dan Hakan UZUNHEKİM konuşmacı olarak katıldı. Oturumun moderatörlüğünü ise GÜYAD Genel SekreteriAv. Berke AYGÜN’ün yaptı.

GÜYAD Başkanı Cem Özkök enerji sektöründeki en önemli konulardan birinin finans olduğuna dikkat çekerek, Türkiye enerji sektöründe şu anda en önemli konu finansman. Faiz oranlarının artışı yatırımların ve yeni projelerin fizibilite değerlendirmelerini ne yazık ki istenmeyen şekilde etkiliyor. Bu, yatırımcı için çözüme kavuşturulması gereken oldukça önemli bir konu. Biz bu konudaki mevcut durumumuzu yetkili mercilere bir kez de bankacılarla birlikte anlatacağız.” dedi.

Güneş enerjisi sektörü olarak bir numaralı beklentilerinin en az 15 yılı kapsayan bir yol haritası olduğunu belirten GÜYAD Genel Sekreteri Avukat Berke Aygün ise, 2018 yılı ekonomik olarak beklentilerimize tam cevap verememiş olabilir ama geçtiğimiz yıl güneş enerjisinden elektrik üretimi toplam üretimin yüzde 2,6’sını aştı. Böylesi zor zamanlarda imza atılan bu başarı tüm sektör paydaşlarına aittir” diye belirtti.

Enerji sektöründe özellikle lisanssız elektrik üretimi, mahsuplaşma, depolama, hibrit projeler ve kapasite artışı alanlarında önemli taslaklar hazırlandığını belirten Aygün konuşmasına şöyle devam etti:

“Teşviksiz GES Yatırımları”nın ele alındığı Solarbaba Oturumu’nda ise Solarbaba Kurucu Ortağı Ateş Uğurel, YBT Enerji Kurucu Ortağı (GES Yatırımcısı) Yusuf Bahadır TURHAN, Schmid Pekintaş Kurucu Ortağı (Güneş Paneli Üreticisi) ve Konar Enerji Kurucu Ortağı (EPC) Tolga ÖZDEMİR konuşmacı olarak yer aldı.

“Yine de sektör olarak ‘öngörülebilirlik, sürdürülebilirlik ve senkronizasyon’ başlıklarında önemli beklentilerimiz var. Bu konuda kamunun bir politikası ve stratejisi var ve bunu stratejik bir takvimle de desteklemek gerekiyor. Yatırımcının 15 yıllık bir süreçte her yıl nereye, ne kadar, ne büyüklükte yatırım yapabileceğini görebilmesi gerek. Sektörün daha sağlam temellere oturması olarak da algıladığımız sürdürülebilirlik anlayışımız ise küçük, orta, büyük tüm yatırımcıların farklı ölçekte projelerde yer alabilmesini temsil ediyor. Ek olarak, tüm piyasa paydaşları arasında senkronizasyonu sağlayabilirsek vakit ve para kayıplarının önüne geçebiliriz. Bu da yatırımların hızla gerçekleşmesini sağlar.”

Aygün, güneş enerjisi alnında yatırımların hayata geçirilebilmesi için finansman ve kapasite konularının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini hem finansman imkanlarının hem de kapasite artışlarının birlikte sağlanması gerektiğini vurguladı.

Moderatörlüğünü GENSED Genel Sekreteri Hakan ERKAN’ınyaptığı”Güneş Çatılardan Yükseliyor” isimli GENSED Oturumu’nda TURSEFF Finans Kurumları İlişkileri Müdürü Seyran HATİPOĞLU ve GENSED Yönetim Kurulu Üyesi Hakan HIZARCIOĞLU görüşlerini paylaştı.

Toplantıda özel bir Antalya oturumuna da yer verildi. ProjeX Solar Kurucu Ortağı Gonca Dülger Bedeloğlu’nun modere ettiği Antalya Özel Oturumu’nda da, DCH Solargiga Energy Genel Müdürü Mustafa Demir, Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken ve CW Enerji Üretim Direktörü Emrah Kabayel konuşmacı olarak yer aldı.

Güneş enerjisi sektörünün ortak görüşü ise, güneş enerjisi sektöründeki şuanki en önemli iki konunun “Kapasite ve Finans” olduğu ortaya koyuldu.

2 yorum

  • Ertuğrul çiftci dedi ki:

    Evet güneş enerjisi bakımından birbirinden ayırt edemeyeceğim kapasite ve finansal kaynaklardir

  • Onun için çatı solar en iyi finansman şeklidir . Tesis yatırımı 10-15 daire sahibine paylaştırılmaktadır .
    10 daireli bir apartmanda 50 kw yatırım yeter . Yatırım 800 $/kw dan 40.000 $ dır .
    50 kw İstanbul’da 50 x 1.200 = 60.000 kwh enerji üretir . Bedeli 0.10 $ /kwh dan 6.000 $/yıldır .
    Getiri 6.000 / 40.000 = % 15 $ bazında % 1 faizi hangi banka veriyor . % 15 $ faizi almak için her kat maliki rahatça 4.000 $ veya 20.000 TL yı peşin peşin öder .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.