30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Güneş Enerjisi Santralleri, 550 Futbol Sahası Büyüklüğünde

ABD (Enerji Portalı) – Maliyetler düştükçe, güneş enerjisi santralleri daha büyük ölçeklerde, 550 futbol sahası büyüklüğünde, geliştiriliyor.

Dünyanın büyük hükümetlerinin ve şirketlerinin çoğu küresel güç kaynağını fosil yakıtlardan uzaklaştırmak için harekete geçti. Proje geliştiriciler boş çöl, tarım arazisi ve kırsal göl kıyısını büyük güneş enerjisi çiftliklerine dönüştürüyorlar. 

Mega boyutlu projeler, nihayetinde kömür, petrol ve doğal gaz yakıtlı santrallerin ölçeğine yaklaşan yeni bir yenilenebilir enerji kapasitesi sınıfını temsil ediyor.

200 megawatt’ın üzerinde güneş enerjisi projeleri artıyor!

Büyük ölçekli güneş enerjisi projeleri her geçen yıl daha yaygın hale geliyor. BloombergNEF tarafından derlenen verilerin analizine göre, güneş enerjisi santrallerinde şu sonuçlara ulaşıldı:

>> 2019’da dünya çapında en az 200 megawatt’lık yaklaşık 35 güneş enerjisi santrali (GES) bulunuyor.
>> Bu değer bir önceki yıla göre GES‘lerde %17 artış sağladığını ve rekor kırıldığını gösteriyor.
>> Her bir megavat kapasite için yaklaşık 3.000 güneş paneli kullanılıyor.
>> 200 megawatt’lık bir GES en az 550 Amerikan futbol sahası kadar büyük olduğu söylenebilir.

Güneş enerji santrallerinin boyutu, maliyetler düştükçe artar. Aynı zamanda, yenilenebilir varlıklar için piyasada büyüyen bir alıcı grubu var. Özellikle emeklilik fonları ve uzun vadeli borçlarını güneş çiftliklerinin tutarlı getirileriyle eşleştirmeye istekli diğer kurumsal yatırımcılar en başta yer alıyor.

Kaynak: Bloomberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir