Güneş Enerjisi ile belirli bir noktada 1 yıl içinde ne kadar elektrik üreteceğimizi hesaplamanın, PVSYS, NASA, Meteonorm, PVSOL gibi bilindik lisanslı programlar dışında ücretsiz bir alternatifi daha var. (GEPA hariç)

Arama motorunu pvgis yazarak bulabileceğimiz gibi, ( http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/ ) linkine tıkladıktan sonra ,  “interactive maps” yazısını seçip tıklıyoruz.

(Burada bir parantez açarak GEPA dan bahsetmek istiyorum, oldukça sade olan bu çalışma Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından için EİE ve DMİ istasyonalarında 1985 – 2006 yıllarına ait ölçüm yapılan 22 yıllık saatlik güneş ölçüm değerleri baz alınarak hazırlanmıştır. Hatalı yönleri olsada aslında en basit öngörü ve en şık çalışma bence budur. ama veritabanı eski olduğu için bazı yerlerde gerçeği yansıtmaz, bazı yerlerde ise düşük çıkabilir.)

http://www.eie.gov.tr/mycalculator/default.aspx

Tekrar Pvgis e dönersek; interactive maps, seçilir.

“Europe” bağlantısını seçelim.

***Bazen sitede bakım oluyor ve site hata verebiliyor, o yüzden direk Türkiyeyi bulabileceğiniz altaki linkide veriyorum.

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#

Bir il, ilçe köy arıyorsanız yazabilirsiniz, ama koordinat biliyorsanız ,enlem (Latitude) ve boylam (Longitude) yazarak tam lokasyona görede bir tespit çıkarma şansınız var.

Aşağıdaki örnekte Konya şehir merkezinde sabit açılı, lokasyona göre optimize açıda 10kWp gücünde bir sistem seçilmiştir.

Ücretsiz bir site olduğu için 1-10kw arası bir hesaplama yapma imkanımız var, ama daha yüksek değerler için mesela, 1000kW için, 10kWx100 olarak hesaplama yapabiliriz.  Burada en önemli konu 1mW çağrı mektubu olan santralin DC gücüne göre hesap yapmayı unutmamak, yani %15 fazla kurmayı planlıyorsanız, 1150kW kuracağınız için, 10kW x100x1,15 olarak üretimi hesaplamanız gerekecektir.

Optimize slote seçeneği sonrasında “calculate”  tıklıyoruz. Calculate butonuna bastıktan sonra karşımıza  sonuç ekranı gelecek. Bu tablodan aylara göre kazanım, toplam bir yıllık üretim , kayıplar gibi değerlere ulaşmış oluruz. Ve bu sonuçlar gerçek değerlere oldukça yakın olacaktır.

En önemli nokta, burada da veri tabanı 2012 yılına kadar, yani santral 2018 yılında mutlaka buradan çıkan değerden fazla üretecektir.

Cüneyt Selçuk Güngör