30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    5,828
  • EURO
    6,5839
  • BIST
    99835
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş Enerjisi Nedir

Güneş Enerjisi Dünyamız için sonsuz bir enerji kaynağıdır. Gelişen teknolojilerler Maliyeti en düşük ve sürdürülebilirlik açısından en kullanıllı sistemler Güneş Enerjisi ile çalışan sistemlerdir. Güneş Enerjisi tüm dünyadaki yaşam kaynakları için vazgeçilmez bir potansiyele sahiptir. Ayrıca Güneş Enerjisi Teknolojik olarakta Elektrik enerjisine çevrilebilen Yenilenebilir enerji kaynakları içinde kullanım sahası en geniş olan Enerjidir.

Yıldız olarak Güneş yarıçapı 700.000km (Dünya yarıçapının 109 katı) kütlesi ise 2×1.030kg (Dünya kütlesinin ortalama 330.000 katı) ölçülerine sahip bir Yıldızdır. Güneş’te tıpkı Dünya ve diğer gezegenle gibi kendi ekseni çevresinde dönmektedir. Söz konusu dönüş güneş ekvator bölgesinde 24 günde kutup bölgesinde ise 30 günde meydana gelmektedir. Güneş Enerjisi; Güneşin merkezinde ve tahmini 15-16 milyon derecedir. Güneş yaklaşık %90 oranıdna hidrojenden oluşmaktadır. Tepkimeler sonucunda oluşan Güneş enerjisi Dünyamıza hayat verdiği gibi artık teknolojinin de hızla ilerlemesiyle GES’ler ile Elektrik enerjisi olarak ta hayatımıza da yer almaya başlamıştır.

GES’ten Güneş Enerjisi Üretimi

GES yani Güneşe Enerjisi Santralleri, Güneş’ten gelen ışınları Elektrik enerjisine çevirerek güncel kullanımımıza sunmaktadır. Bu teknolojiye Fotovoltaik denmektedir. Fotovoltaik : “Foto” kelimenin kaynağı ışıktan gelmektedir. “Voltaik” ise Elektriksel gerilimi ifade etmektedir. Fotovoltaik FV yada PV şeklinde isimlendirilir. Güneş’ten sağladığımız Güneş enerjisi yada sektörde yaygın kullanılan Solar Enerjisi kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye önemli bir yenilenebilir Enerji Kaynağının kullanılmasının önünü açmıştır.

Güneş Enerjisi Fotovoltaik (Güneş Enerjisi, Solar Enerji) Teknolojisinde enerji kaynağı için Güneş’ten ulaşan fotonlar ile enerji sağlanır. Fotonlar, Güneş’ten Dünya’mıza ulaşan ışığı taşıyan, enerjisi bulunan parçacıklardır. Güneş Panelleri içerinde bulunan Güneş Enerji Hücresi isimli parçacıkları yüzeylere çarpan fotonların elektriksel bir gerilim oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde elektrik üretimi sağlanır.

GES Güneş Enerjisi Santrali Nedir?

Fotovoltaik (PV) enerji sistemi Ne Demek?

EPC Firması Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir