30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Lisanssız Elektrik Üretimi Süreçleri (Video)

Kerem ÇİLLİ (Köşe Yazısı) – Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda bölgenizdeki dağıtım şirketine başvuru yapabilir. Elektrik faturası ödemekten kurtulabilir ve hatta elektrik satışı yapmanız mümkün olabilir.

Bu video makalemizde güneş enerjisinden elektrik üretimi ve satışı konusunda başvurular ve süreçler hakkında kendi tecrübelerimizi anlatmaya çalıştım.

Kanalıma Abone Olun!

“Bu video, size 10 kW altı çatı ve cephe uygulamalarında izlenecek yok haritası da göstermiş olacak.”

Bu videoda sizlere çatımıza kurduğumuz 6 kWe kapasiteli güneş enerji santrali (GES) için evimizin iskan durumu, statik olarak uygunluğu, elektrik projesi olarak uygunluğu, dağıtım şirketi ile yapılan anlaşmadaki sözleşme gücü  gibi farklı başlıklar ve sizin izleyebileceğiniz yollar anlatıldı. Özellikle 10 kW altı çatı ve cephe uygulamalarında izlenecek yok haritası ve ne kadar zaman alabileceğini konusu sizin güneş yatırımınızın evrak boyutunu anlamanız açısından önemli olacaktır.

“Elektrik fiyatlarının artması sizin satıcı olarak olumsuz düşünmeye itmesin.”

Lisanssız güneş enerjisi yatırımı konusunda daha önceleri satış fiyatımızın dolara endeksli olması ve alım garantisi karlı bir yatırımı kaçırdım diye düşünmemek gerekir. Bugün elektrik satış fiyatımız, satın aldığımız ham fiyat ( KDV , TRT , vb.. eklenmemiş ) üzerinden  olmaktadır. Yine de elektrik fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesi, elektrik satıcı olarak sizi negatif olarak etkilemeyecektir ve sizin satış fiyatınız da artacaktır.

Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek ve bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketine satmanız mümkündür. Bu makale size süreçleri net bir şekilde anlatacaktır.

Köşe Yazarı

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.