30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi, İnsani Yardım Misyonlarına Katkı Veriyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Energy Peace Partners CEO’su ve kurucusu Dave Mozersky, kamplarda ve korunan alanlarda kurulan güneş enerjisi sistemlerinin insani yardım misyonlarının başarısını arttırdığını söyledi.

Güneş enerjisi, dünyadaki kriz bölgelerinin birçoğunda barış ve huzur ortamının tesis edilmesi potansiyeline sahip. Elektrik, Güney Sudan, Kongo, Somali, Myanmar ve Yemen gibi hassas bölgelerdeki insani yardım faaliyetlerinin en yüksek maliyetlerinden birini oluşturuyor.

ABD merkezli bir girişim olan Energy Peace Partners, dünya gelenlindeki insani yardım faaliyetlerinin dizele olan bağımlılığını sonlandıracak ve daha güvenli ve daha ucuz bir elektrik kaynağına geçişi sağlayacak bir program yürütüyor.

Misyonun CEO’su ve kurucusu Dave Mozersky’ye göre, birçok insani kriz şu anda iklim değişikliğiyle daha da ağırlaşıyor. Temiz enerji gelişimini, dünyanın kırılgan alanlarının çoğunda barışın inşasının iyileştirilmesiyle birleştirmeye çalışılması, hem barışın inşası için çalışan uluslararası kurumlar hem de kritik bölgelerdeki yerel nüfus ve otoriteler için bir kazan-kazan ile sonuçlanabilir. Ayrıca kirletici ve pahalı yakıtların yaygın kullanımının da önüne geçilmiş olur.

Mozersky, birçok çatışma ve iklim savunmasız ülkenin enerji açısından fakir olduğunu belirterek, bunlar arasında misyonun faaliyet gösterdiği Güney Sudan, Kongo, Somali, Yemen, Myanmar, Haiti, Afganistan, Uganda, Ruanda, Cibuti ve Çad’ın bulunduğunu kaydetti.

Yemen’de, Enerji Bakanlığından gelen ön tahminlere göre, 2015 yılında savaş başladığından beri 300’den fazla MW güç jeneratörü kuruldu.

Mozersky, milyar dolarlık bir insani harekatı destekleyen uluslararası bağışçı hükümetlerin, faydaları en üst düzeye çıkarmak ve istenmeyen olumsuz sonuçlardan kaçınmak için yenilenebilir enerjileri ve özellikle de güneşi kucaklamak için bir nedeni olduğunu savunuyor.

“İnsani misyonlar ve BM kampları güneş enerjisi kullanarak enerji ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilirse, yerel dizel ve yakıt tedarikçilerine bağımlı olmak zorunda kalmayacak.” diyen Mozersky, “Bu, daha ucuz olmanın yanı sıra, kirlilik ve doğal afetler yüzünden geleneksel olarak rahatsız olan bölgelerdeki karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olacak ve kırılgan bölgelere yeni yenilenebilir enerji altyapısı getirilmesine yardımcı olacak.” dedi.

Güneş en iyi çözüm

Mozersky, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle güneş enerjisinin maliyeti son yıllarda önemli ölçüde düştü ve güneş artık Güney Sudan’daki alternatiflerden daha ucuz ve daha tutarlı bir güç kaynağı. Güneş panelleri kolayca ölçeklendirilebilir ve kullanım ömrü 20 yılı geçebilir. Yenilenebilir enerji tek başına çatışmaları sona erdiremez fakat hem kısa hem de uzun vadeli kazanımlar için uluslararası yardım akışlarını iyileştirme gücüne sahip. Güneş, gürültü ve kirlilik yaratmaz ve çok sınırlı bakım gereksinimlerine sahiptir. Bundan dolayı, sivil toplum örgütleri ve programları, BM ajansları ve barışı koruma üsleri ve POC (Sivillerin Korunması) kampları için kuşkusuz en iyi çözüm.”

Barış Yenilenebilir Enerji Kredisi (PREC), özellikle çatışma ve kriz ortamlarında yenilenebilir enerjiyi desteklemek için Energy Peace Partners tarafından tasarlanan bir finansman mekanizmasıdır. Mevcut yenilenebilir enerji kredisi (REC) piyasalarının dünyanın en kırılgan bölgelerine genişletilmesi hedefleniyor.

Mozersky, “PREC, ekonomik teşviklerin çoğundan yoksun olan enerji fakiri, iklim ve krize karşı hassas ülkelerde yeni yenilenebilir enerji projelerini destekliyor. PRECS bu tür projelerin çevresel ve sosyal faydalarını yakalar ve yenilenebilir enerjiden para kazanmanın, geliştiriciler için yeni bir gelir akışı yaratmanın ve yeni yenilenebilir enerji yatırımları için ekonomik koşulları desteklemenin bir yolunu sunar. Bu, çevresel, sosyal ve barışa yönelik hedeflere fayda sağlayabilir.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.