30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Güneş Enerjisi İle Mültecilere “Yaşam Enerjisi” Katacak Gönüllü Eğitmenler Aranıyor!

İZMİR (Enerji Portalı) – Çeşme İmece İnisiyatifi, Hindistan’da bulunan Barefoot College ile birlikte yürüttükleri proje kapsamında güneş enerjisinden yararlanmayı öğrenecek ve öğrendikten sonra da öğretecek Gönüllü Eğitmen olmak isteyen kadınlar arıyor.

İzmir ve çevre illerde mültecilere yönelik faaliyetler yürüten Çeşme İmece İnisiyatifi Derneği, kadınlara yönelik eğitimlerle bu süreci kolaylaştırıyor, onların hayatlarını değiştiriyor. Bu amaç doğrultusunda hayallerindeki ‘İmece Köyü’ projesini hayata geçirmek için 1,5 yıl önce çalışmalarına başladı.. El birliğiyle sosyal alanlar, barınaklar ve mesleki eğitimler için atölyeler inşa edildi. Çeşme İmece İnisiyatifi Derneği atölyeleri ile mülteci kadın kursiyerlerin çocuklarıyla eğitimlere katılabilmeleri için bir oyun alanı da kurarak onların üretime katılmalarının önündeki engeli de kaldırdı.

Çeşme İmece İnisiyatifi, Hindistan’da bulunan Barefoot College ile birlikte yürüttükleri proje kapsamında ise Gönüllü Eğitmenler arıyor. Gönüllü Eğitmenler, güneş enerjisinden yararlanmayı öğrenecek ve öğrendikten sonra da mülteci kadınlara öğretecek.

Barefoot College ile yapılan işbirliğiyle gönüllü olarak Hindistan’a giderek 6 ay boyunca güneş enerjisi alanında ihtisas yapan eğitmenlerden; güneş enerjisi sistemi üretme, kurma ve işletme konusunda eğitim alıyorlar. Türkiye’de güneş enerjisi konusunda eğitim alan mülteci kadınlar, ürettikleri ürünleri internet üzerinden satışa sunabilecek. Ayrıca kendi ülkelerine döndüklerinde ise burada edindikleri bilgilerle altyapısı olmayan yerleşim bölgelerinde kendi elektrik sistemlerini kurabilecekler.

İmice İnisiyatifi’nden Ali Güray Yalvaçlı, projeye katılım sağlamak için gerekenleri ise şöyle açıkladı:

“Derneğimizin, Barefoot College ile ortak yürüttüğü ‘Solar Mama’ projesi için başvurular devam etmekte. Proje kapsamında seçilecek iki kadın, mart ayında Rajistan eyaletinin başkenti Jaypur’a 150 kilometre mesafede bir yerleşkede 6 aylık bir eğitime tabii tutulacak.

Vize, Hindistan’a gidiş-dönüş uçak bileti, tüm konaklama masrafları İmece İnisiyatifi Derneği-Çeşme ve Barefoot College-India tarafından karşılanacak. Programa katılım için herhangi bir mezuniyet koşulu ya da dil becerisi aranmamakla birlikte 30 yaş altı başvurular değerlendirmeye alınmıyor.

Programı başarıyla tamamlayan katılımcıların en az bir yıl süreyle İmece İnisiyatifi Derneğinde istihdam edilmesi hedefleniyor.”

Projeye katılım sağlamak için son başvuru tarihi 1 Şubat 2019.

Bilgi almak ve kayıt yaptırmak için iletişim kanalları:
E-posta: contact@imeceinisiyatifidernegi.com
Telefon: 05427604215

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir