30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi İçin Kapasite Kalır Mı?

Mansur Zafer Topaloğlu (Köşe Yazısı) EPDK’nın 30 Eylül 2019 toplantısında, 1 Ekim 2019 tarihinden geçerli olmak üzere, EÜAŞ tarafından uygulanacak aktif elektrik enerji toptan satış tarifesi belirlendi.  01.10.2019 tarihi itibari ile EPDK ‘nın aldığı bu karar ile Elektriğe %14,9 zam yapılmış oldu. Bu zamla beraber Güneş Enerji Sistemleri amortisman süreleri kısalmış oldu.

Bu zam ile birlikte güneş enerjisine talep her geçen gün artmaktadır. İşletmeler için artık elektrik maliyetleri çok yüksek geldiği için bir çözüm olarak Güneş Enerjisine doğru yönlerini çevirmişlerdir.  Çevirmeyenler elbet bir gün güneşi görecektir.

Her ne kadar zam ile birlikte talep artsada sonuçta TEİAŞ görüşü bir noktadan sonra engel olarak başvuru sahiplerin karşısına çıkacaktır.  Trafo Merkez bazlı 50 MW kapasite durumu malesef GES yatırımları için bir engel olmaktadır. Bu engele takılmak istemeyen açık gözlü bazı yatırımcılar şimdiden kapasiteler dolmadan başvurularını yapmıştır. Bazıları çok küçük ölçekli başvurularda bile bu kapasite durumuna takılıp olumsuz görüş almaktadırlar.  Bu yüzden kapasite sorunu yaşamamak için bu yatırım için ilk adım olan Çağrı mektubunu almak gerekir.  Zaten çağrı mektubunu almak deveye hendek atlatmaktan zor duruma gelmiştir. 

Kapan Kazanır...

Aldığım bazı duyumlara göre bazı yatırım yapmak isteyen sanayiciler çağrı mektubu ile başlayan ve bağlantı anlaşma ile son bulan süreci başlatıp yasal olan 2 yıl geçici Kabul sürecini bekletmeyi planlamaktadır. Şu an yatırım planında olmayan veya  bütçe ayıramayan yatırımcılar kurnazlık yapıp ileride kapasite kalmama riskine karşın böyle bir çözüm bulmuşlar kendilerine. Haksızda değiller.

AG aboneleri için özellikle 10 kW ve altı için GES yaptırmak isteyenlerde bu durum dahada vahim. Bağlı olduğunuz dağıtım şirketinin trafo kapasitesinin %50 doluluk oranına bakılacak ve 10 kW üstü için sözleşme gücünün %10’una kadar izin verilecek. Şimdiden 10 kW altı başvurularını gördüğümüz bu dönemde bu kapasitede bir süre sonra dolacaktır. Şuan GES yatırımlarının hem ucuzlamasını hem birilerinin kullanmasını  bekleyen bir kesim var elbet.  Bu yüzden arazi yatırımları için izin verilmeyen bu günlerde, arazi GES yatırımı yapmaya karar veren kesim (Arazi GES için çağrı mektubu alınabildiği dönemde izlemeyi tercih edenler) şimdi yatırım yapmak istiyor. Geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmiyor içimizden. Bu GES için kapasite sorunu ortadan kalkmadığı sürece (Dağıtım şirketlerinin işin içine girdiği zamana kadar) aynı sorun bu kesim içinde yaşanacak ve sektörün yaşadığı duruksama dönemi yine yaşanacaktır.

Artan elektrik maliyetleri, düşen panel fiyatları ve bu işe giren her yeni firma ile rekabet ortamı sebebi GES yatırımı için her geçen gün amortisman süreleri düşmektedir. Ama geç kalınan her gün için kullanacağınız elektrik maliyeti sırtınıza bir yük olup cebinizden çıkan para olacaktır. 

Eğer bir işletme iseniz ve uzun soluklu bu işi yapacaksanız GES mutlaka hayatınıza girecek. Bu konuda eminim. Çünkü artan elektrik maliyetleri düşen amortisman süreleri ve piyasadaki rekabet size buna itecek. Güneş enerjisi bir gün gelecek ihtiyaç olarak görülecektir.

Sonuç olarak kapan kazanır. Sınırlı miktarda olan trafo kapasiteleri için elinizi çabuk tutmanız gerektiğini söylemek isterim.  Kapasite bittikten sonra yapabileceğniz tek şey şebekeye enerji vermeden öz tüketim amaçlı GES iznidir.

Köşe Yazarı:

Mansur Zafer Topaloğlu

Mansur-Zafer-Topaloglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.