30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Hakkında Sizi Etkileyecek Gerçek Bilgiler!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Güneş enerjisi hakkında çoğumuz birçok bilgiye sahibiz. Fakat biz sizler için bazı etkileyici bilgileri haberimizde bir araya getirdik!

Şimdiye kadar mevcut olan COVID-19 salgınından tüm sektörlerdeki son aksaklıklara rağmen, güneş enerjisi endüstrisinin patladığına şüphe yok. Bu yenilenebilir enerji türünün başarısını büyük ölçüde üç ana faktöre bağlayabiliriz:

  1. Uygun maliyetli / rekabetçi fiyatlandırma
  2. Artan verimlilik
  3. Yenilenebilir enerjiye bu iki ihtiyacı karşılayacak daha fazla talep

Ancak son yıllarda dünyaya damgasını vurmasına rağmen, güneş enerjisi hakkında etkileyici ve şaşırtıcı birçok gerçek var. İşte oldukça şık ve dikkat etmeye değer olduğunu düşündüğümüz birkaç tanesi:

Güneş, gezegendeki en bol enerji kaynağıdır

What Is the Sun Made Of and When Will It Die? | Quanta Magazine

Bu o kadar şaşırtıcı değil. Güneş gezegenimiz için sonsuz enerji sağlıyor. Tek zorluk bu gücü toplamak ve kullanmaktır. Nihayetinde, ışınları nereye inerse, bu yüzey, bir çok bağlamda kullanılmak üzere bir güneş paneli kullanarak bu enerjiyi toplama ve koruma potansiyeline sahiptir.

Bir yıllık gücü bir saatte toplayabiliriz

The Secret To Unlocking The Holy Grail Of Energy | OilPrice.com

Sorun şu ki, bunu yapacak teknolojiye veya kapasiteye sahip değiliz. Ama gerçek yani teorik olarak güneş ışınlarını bir saat boyunca toplayabilirsek bir yıl boyunca tüm gezegene yeterli enerjiye sahip olmuş oluruz. Sayılardan hoşlanıyorsanız, bu 430 kentilyon jul enerji çizgisinde bir değere ulaşacaktır. Başka bir deyişle – 430.000.000.000.000.000.000 joule.

Güneş panelleri kurmak her zamankinden daha uygun maliyetli

Is Solar Energy Getting Cheaper? – Sunmetrix

İyi bir şarap gibi, bu teknoloji de yaşlandıkça bile daha iyi hale gelir ve daha iyi fiyatlandırılır! Panel imalatında kullanılan malzemelerdeki erişilebilir gelişmeler, dünya çapında yaygın olarak benimsenmesi ve enerji toptan satış fiyatlarındaki artışlar sebebiyle, güneş panelleri kurmak her zamankinden daha uygun maliyetli bir çözüm haline geldi. Bunda bol miktarda devlet indirimi ve sübvansiyonu ve bu yükselen çevre dostu trendin etkisi büyük.

Güneş enerjisi maliyeti 2010’dan bu yana yüzde 82 düştü ve paneller daha ucuz olmasa da, piller de dahil olmak üzere yeni ve gelişen teknolojideki gelişmeler, yenilenebilir enerjilerin genel fiyatını daha da aşağı çekecektir.

Güneş panelleri doğrudan güneş ışığı olmadan da çalışıyor

How solar panels works during cloudy days? | GenWatt

Hava bulutluysa, ev veya iş ihtiyaçlarınız için yeterli gücü toplamayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok! Güneş panelleri hava kapalı olduğunda, yeteri kadar verimli olmasa da, hiç çalışmadıkları anlamına gelmez. Güneş panelleri, normalden daha bulutlu günlerde hala yüzde 40 verimle çalışabilirler.

Çin başı çekiyor

Korea's solar energy mkt crowded with cheaper imports from China - 매일경제  영문뉴스 펄스(Pulse)

Çin, 2019’un sonunda gerçekleştirdiği gelişmelerle elde ettiği 200 GW’lık devasa bir kapasite ile güneş enerjisi üretiminde dünya lideridir .

Güneş enerjisi kömürden çok daha ucuz

Solar vs. Coal – Green Think Energy

Bugünlerde kömür santralleri çalıştırmak, güneş enerjisi veya rüzgar santrallerini kullanmaktan çok daha pahalı. 2025 yılına kadar bu maliyetlerin önemli ölçüde artması bekleniyor. Yani yenilenebilir enerjiye geçiş yapmanın başka bir nedeni de maliyet oluyor.

Çin uzaya bir güneş enerjisi çiftliği kurmak istiyor

Space solar power plant: China plans to build a first photovoltaic power  plant in space by 2035.

Çin, 2050 yılına kadar uzaya bir güneş enerjisi çiftliği kurmayı planlıyor. Bu niyetler şu anda halka açık değil, ancak güneş panelleriyle örtülmüş bir dizi uydu içermesi muhtemel olduğunu biliyoruz. Bu dizinin 2.000 GW’a kadar enerji üretmesi bekleniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.