30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Elektrik Üretim 2019 Değerlendirmesi

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı)- Çatımıza kurduğumuz 6 kWe kapasiteli güneş enerjisi santralimiz yıl sonuna kadar ne kadar enerji üretti? Öngörülen elektrik üretim rakamlarına ulaşabildi mi? herhangi bir sorun yaşandı mı? Süreçler nasıldı? Zorluklar nelerdi? Genel bir değerlendirme ve güneş enerjisi elektrik üretim 2019 rakamlarını sizlerle paylaşacağım.

Güneş Enerjisi Santralimiz Hakkında:

22 adet güneş paneli ile toplamda 6600 Wp DC gücümüz ve bu gücün 2 parça halinde (3300Wp + 3300 Wp) bağlandığı 2 adet dönüştürücü (invertör) cihazımız bulunmaktadır. Kurulum yeri Kocaeli-Darıca ve idealden (tam güney) 45 derece batıya doğru sapmalı,  14 derece açı ile kurulmuş bir elektrik üretim santralidir. Devreye alınma zamanı 10 Ağustos 2019’dur.

Güneş Enerjisi Santrali Eylül 2019 Elektrik Üretimi:

Güneş enerjisi santralimizin eylül ayında  860 kWh enerji üretimi gerçekleştirmiştir. Güneş enerjisi santralimizi kurmadan önce yaptığımız hesaplamalarda tahmin ettiğimiz üretim değeri 837 kWh’dir.

Günlük ortalamaya bakıldığında yaklaşık 29 kWh elektrik üretimi gerçekleştirmişiz. Sizde faturanızdaki elektrik tüketim değerine bakabilir ve sizin için kaç kWh üretim kapasitesine ihtiyaç olduğunu kestirebilirsiniz.

Kanalıma Abone Olun!

Güneş Enerjisi Santrali Ekim 2019 Elektrik Üretimi

Çatı GES sistemimiz Ekim 2019’da 610 kWh elektrik enerjisi üretmiştir. Bu ay için yaptığımız hesaplamalarda öngördüğümüz üretim miktarı 578 kWh idi.

Güneş Enerjisi Santrali Kasım 2019 Elektrik Üretimi

Çatımızdaki 6 kWe değerindeki GES (güneş enerjisi santrali) kasım 2019 da 440 kWh elektrik enerjisi üretti. Yaptığımız hesaplamalarda beklenen üretim değeri 432 kWh idi.

Kasım ayı içerisinde de beklenen ve üretilen kWh değerleri birbirine çok yakın çıktı . Güneş enerjisinden elektrik üretiminin güzel yanı, yıllar içerisinde oluşan meteoroloji değerlerinin ışığında her ay 3 aşağı 5 yukarı ne kadar elektrik enerji üretebileceğimizi bilmemizdir.

Güneş Enerjisi Santrali Aralık 2019 Elektrik Üretimi

Aralık 2019 güneş enerjisi santralimizin en az üretim gerçekleştirdiği aydı. Ürettiğimiz enerji 295 kWh ve öngördüğümüz (beklenen) enerji üretim miktarı 303 kWh idi.

4 aylık beklenen ve üretilen karşılaştırması:

Güneş enerjisi santralimiz için yaptığımız hesaplarda üretmesini beklediğimiz enerji; Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında toplam 2145 kWh idi. Gerçekleştirdiğimiz üretim değeri 2205 kWh oldu.

Sonuç olarak;

Çatı GES sistemi tahmin edildiği gibi üretim gerçekleştirmiştir. Kurduğumuz sistem saatlik mahsuplaşma ile enerji sattığı için o rakamlarla sizleri yanılmak istemem. Detaylı olarak youtube kanalımızda rakamlardan bahsediyor olacağız.

Bugünlerde en avantajlı güneş enerjisi yatırımı kendi ihtiyacınızı karşılamak üzerine kurulmuş bir GES santralidir. Tabii ki enerji fazlasının satışı mümkündür ancak EPDK’nın belirlediği ham (dağıtım bedeli eklenmemiş) fiyatlar üzerinden olacağı için getirisi yüksek olmayacaktır.

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.