30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjisi Afrika Sıcağını Soğutuyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya merkezli Solarkiosk şireti, ürettiği güneş enerjili konteyner tipi büfelerle elektrik şebekesine erişimi olmayan insanlara umut oluyor.

Elektrik şebekesine erişimi olmayan insanların hayatlarını değiştirmek isteyen şirket, “E-Hubb” ismini verdiği tasarımıyla, yemek, su, soğutma ve ayrıca cep telefonu için gerekli elektriği sağlıyor.

Özellikle gelişmemiş ülkelerde, özel ihtiyaçlara göre tasarlanmış, kolay kurulum ve sağladığı imkanlar doğrultusunda tercih ediliyor.

Dünya çapında, güneş teknolojisinin uygun maliyetiyle işlevsel ve verimli olan bu tasarım, gelişmemiş ülkelerde yaşayan insanlara da yeni iş fırsatları sunuyor.

Tasarım, 1-4 kWp fotovoltaik kapasiteyle çalışırken, zorlu arazilerde de kolayca monte edilebiliyor.

Pil paketiyle gün boyu enerji sağlayan tasarım, gece ve güçsüz hava koşullarının olduğu günlerde bünyesinde enerji depolayabiliyor.

Prefabriğin iskeleti ve duvar panelleri, yerel üretime olanak sağlayacak şekilde tasarlanırken, yapısında çelik, alüminyum ve tuğla gibi çeşitli malzemeler de kullanılabiliniyor.

Şirketin Üst Yöneticisi yaptığı açıklamada, “Yapmak istediğimiz şey, güneş ışığını yakalamak, enerjiye dönüştürmek ve gelişmemiş ülkelere geceleri elektrik ve ışık getirmek istiyoruz” dedi.

– Projenin temeli 6 yıl önce atıldı

6 yıl önce, avukat Andreas Spiess ve mimar Lars Krückeberg, dünyanın en ücra yerlerine gerekli elektriği güneş enerjisinden elde edecek acil ihtiyaçlar için bir büfe geliştirmeyi düşündüler.

2012’de bu fikirlerinden dolayı Simens Vakfı’nın “Empowering People Award” ödülünü kazandılar.

Bugüne kadar dünya çapında 230 noktada 536,666 kilovatsaat enerji üreten tasarımdan, 11 ülkede yaklaşık 5 milyon kişi yararlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.