30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjili Otomobil,Şarj Olmadan 30 Gün Kullanılabilecek

ÇİN (Enerji Portalı)– Çinli ince film güneş paneli üreticisi olan Hanergy,  fotovoltaik teknolojinin kullanımını arttırmak amacıyla geliştirdiği, gücünü güneş panellerinden sağlayan otomobil 30 gün süreyle şarj edilmeden kullanılabilecek.

Mobilyadan çantalara güneş enerjisi teknolojisinin kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan Hanergy, güneş enerjsi ile çalışan ilk ticari otomobili şarj olduktan sonra 30 gün kullanılabilecek.

Otomobil kullanımı sırasında güneş enerjisi ile şarj edilebiliyor ve sahip oldukları lityum bataryalar sayesinde güneşin olmadığı zamanlarda ve uzun yolculuklarda istasyonlarda da şarj edilebiliyor. 

Uygun koşullarda güneş enerjili otomobil 5-6 saatlik şarj ile yaklaşık 80 kilometre yol alabiliyor. Şirket, büyük miktarlarda güneş enerjili otomobillerin üretilmesi halinde ince film solar panellerinin maliyetinin yüzde 90 oranında düşebileceğini de belirtiyor.

Hanergy, Audi ile birlikte güneş enerjisi çatı sistemleri üzerinde çalıştığını belirterek bu alanda “güneş enerjili ilk ticari araca”  sahip olduklarını açıkladı.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.