30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjili Otomobil Teknolojisinde 725 km/h Hıza Çıkıldı

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Hollandalı üniversite öğrencilerinin geliştirdiği, güneş enerjisi ile çalışan ve 725 kilometre hıza ulaşan “The Lightyear One” otomobili tanıtıldı.

2015 yılında Hollanda’daki Eindhoven Üniversitesi’nden bir grup öğrenci ilk olarak Dünya Güneş Enerjisi Şampiyonası (World Solar Challenge)’nası için geliştirdiği güneş enerjisi ile çalışan “Stella Lux” aile otomobili yapmıştı. Öğrenciler şimdi de bu aracı geliştirerek “The Lightyear One”  tasarladı.

“Stella Lux” otomobilin enerji tasarrufu daha yüksek ve daha fazla hız yapabilen bir versiyonunu geliştirerek “The Lightyear One”  da  saatte 450 mil yaklaşık 725 kilometre hız yapılabiliyor.

Daha az ağırlık ile daha fazla menzil yapma kapasitesine sahip olan araçta 230V gerilim altında 400 km’lik şarj yapılabiliyor. Araçta bulunan güneş panelleri ile de saatte 12 km’lik katkı sağlanabiliyor.

Otomobil için hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz:

Kanalıma Abone Olun!

Şuan pek de ucuz olmayan araçtan 119 Euro ücret ödenerek 500 adet rezervasyon yapıldığı ve teslimatın ise 2021 yılını bulacağı bilgisi de edinilen duyumlar arasında yer alıyor.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.