30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjili Karavan 2 Bin Km’lik Yolculuğunu Tamamladı

İSPANYA (Enerji Portalı) – Güneş enerjisiyle çalışan elektrikli karavan Stella Vita, yakıt almak için durmadan veya şarja takmadan toplam 1.242 mil (2.000 km) yol kat etti.

Eindhoven Üniversitesi’nden 22 kişilik bir öğrenci ekibinin projesi olan tekerlekli güneş enerjisiyle çalışan adı Stella Vita, olan elektrikli karavanı tasarlamak ve inşa etmek için bir buçuk yıl harcadı. Daha sonra, Eindhoven’dan Tarifa’ya güneş enerjili bir yolculuğu başarıyla tamamladı.

Solar Team, yolculuklarına 19 Eylül’de ev üsleri Eindhoven’dan başladı. Gezinin başlangıcıyla ilgili olarak ekip, web sitelerinde resmi bir duyurunun parçası olarak şunları yazıyor:

“Hollanda’nın ‘Işık Şehri’nde başlıyoruz. Ana üssümüzden, ortaklarımız, ailemiz ve arkadaşlarımızla tura başlayacağız. Ayrıca, Eindhoven’da yaşayan gurbetçilerle temas kuracağız ve vizyonumuzu paylaşacağız.”

Güneş Enerjili Bir Karavan 1.242 Millik Yolculuğu Az Önce Başarıyla Tamamladı

Ekip, Eindhoven’dan toplam 1.242 mil (2.000 km) yol kat ettikten sonra nihai varış noktaları olan Tarifa’ya ulaştı. Çok sayıda öğrenci ve iklim aktivisti ile bir araya gelen ekip, farkındalığı yaydı ve yepyeni ve sürdürülebilir bir hareketlilik yolu sundu. Dahası, ilham verici yolculuk yakıt almak için durmadan veya şarja takmadan sona erdi. Tekerlekler üzerinde kendi kendini idame ettiren bir ev olan Stella Vita, yalnızca Güneş’ten güç alıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.