30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerjili Araçlarda Yeni Rekor Geldi!

AVUSTURALYA (Enerji Portalı) – Güneşenerjili araçlarda yeni verimlilik rekoru Avustralya’dan geldi. Violet adınıverdikleri güneş enerjili aracı geliştiren ekip, 4.100 km’lik yolculukta 3.25kWh/100 km enerji tüketimine ulaştı.

Güneş hücreleri ve güneş enerjili araç tasarımında kaydedilen ilerleme, verimlilik oranlarını yukarı çekmeye devam ediyor. Avustralya’daki Yeni Güney Galler Üniversitesi (Universityof New South Wales) öğrencileri katıldıkları bir yarışmada 100 km’de 5,5k Wh tüketim rekorunu geçti.

Yeni Güney Galler Üniversitesi öğrencileri, Sunswift adını verdikleri takımı ile Violet adındaki güneş enerjili aracı tasarladılar. Voilet ile katıldıkları yarışmada 4.100 km’lik yolculukta 3,25 kWh/100 km enerji tüketimini gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attılar.

“ABD’deki ortalama bir araçtan 25 kat, Tesla Model 3’ten de 5 kat daha verimli.”

Avustralyalı ekip, söz konusuaraçla 4.100 km’lik yolculuğu günde ortalama 600 km yol giderek ve 20-24 kW enerji harcayarak tamamladı. Elde edilen değerin ABD’deki ortalama bir araçtan 25 kat, Tesla Model 3’ten de 5 kat daha verimli olduğu ifade edildi. Yolculuk esnasında bataryanın alev alması ve arka süspansiyonun arızalanması gibi tersliklerle karşı karşıya kalan ekibin buna rağmen yolculuğu beklenenden 2 gün önce bitirdiği belirtildi.

Violet’in 6.jenerasyonu…

Rekor kırmak için yola çıkan öğrenciler, hedefine güneş enerjili araç Violet’in altıncı jenerasyonuyla ulaşabildi. Zamanla gövdesinde güncellemeler yapılan araçta arka cam yerine güneş paneli kullanıldı. Geri görüş ise park sensörlerine ve kameraya emanet edildi.

360 kg ağırlığa sahip olan araçta ağırlıktan mümkün olduğunca kaçınmak için karbon fiber malzemeler kullanıldı.Arka tekerleklerine hub motorları yerleştirilen aracın maksimum 140 km/s hızaulaşabilmesi sağlandı. Bu yolculukta ise daha yüksek verimlilik için ortalama 60 km/s hızla seyredildiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.