30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerji Yatırımında Hibeden Faydalanabilir Miyim?

Mansur Zafer Topaloglu (Köşe Yazısı) – Hibe güzel bir yatırım destekleyicisidir. Kim istemez ki yapacağı yatırımın belirli bir yüzdesini bedavaya getirmeyi. Herkes ister.  Azalan GES yatırım maliyetlerinin yanında yatırım miktarının %50’si hibe olması ile birlikte amortisman süresi dahada düşecektir. Bu durumda işletme giderlerinizden elektrik kaleminde bir tasarruf yapmış ve ülke ekonomisine bir katkıda bulunmuş olacaksınız.

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2019/30)” 2 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu hibe paketinin tarım sektörünü ve Güneş Enerji Sektörüne bir hareketlilik katacağı kesin.

Zamanında yaşanan hibe sıkıntılarından dolayı kurumlar da kendince çözümler almış. Artık hibe dosyasında GES Sürecinde proje onayından sonra alınan bağlantı anlaşması şartı aranıyor. Bu uzun bir süreç olduğu için aslında hibe ile yatırım yapmak isteyen yatırımcılar bunu göz ardı etmemesi gerekmektedir. Neden mi? Hibe çağrısı açıldığı zaman GES sürecini başlatırsanız bağlantı anlaşmasını yetiştirememe gibi durum söz konusudur.

güneş enerjisi hibe

Genelde eksik evraktan tamamlarım mantığı yürütülmektedir.  Peki ya bu süre yetmez ise ne yapacaksınız ?  Bu yüzden öncelikle yatırım yapmak istiyorsanız (hibeli ya da hibesiz) bir an önce GES sürecini başlatmanız gerekmektedir. Çünkü zaten hibe için kısıtlı bir zaman var ve bununla beraber azalan GES kapasiteleri ile ilgili bir durum olduğu göz önünde bulundurulursa elimizi çabuk tutmamız gerektiği aşikardır.

Daha önceki yönetmelikte Hibe alacak projelerde 300 kW’a kadar  kanun gereği kapasiteye bakılmıyordu. Artık bu da olmadığı için mecburen GES sürecini bir an önce  başlatmanız gerekmektedir.

kırsal kalkınmayı destekleme programı

Kısaca GES süreci hakkında bilgi vereyim:

İlk önce dağıtım şirketine başvuru yapılır. Evrakları teslim ettiğimiz ay bir değerlendirme yapılmaz. Sonraki ay evrak kontrolü yapılır. Daha sonraki ay teknik değerlendirme yapılır ve eğer kısa devre akım limitine ilişkin TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) görüşü olumlu olması durumunda Teknik değerlendirmeden geçersiniz.  Teknik değerlendirmeden geçen başvurular EİGM (Enerji İşleri Genel Müdürlüğü)’den onay alır ve çağrı mektubunu alırsınız. Bu süreç minimum 2 ay sürmektedir. Sonrasında aldığınız çağrı mektubu doğrultusunda elektrik ve statik projeniz  yapılır ve TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.)  onayına sunulur.

TEDAŞ’taki yoğunluğa ve dosyanızda eksik olmaması durumuna göre TEDAŞ maksimum 90 gün içinde onaylamak zorundadır. Bu onay sonrasında 1 ay için de dağıtım şirketi ile aranızda bağlantı anlaşması yapılır.

Bu süreler zaman aldığı için bir an önce başlamakta fayda vardır…

Çağrı mektubu için genelde hep aynı hatalar yapılıyor. Eğer mevcutta bir tesisiniz var ise sözleşme gücünüz kadar başvurabilirsiniz eğer mevcut bir tesisiniz yok ise ilk önce tesisinizde kullanacağınız makina ekipman listesi ve güçlerini belirlemeniz gerekecektir. Zaten tebliğ açıkça belirmiştir:

“Tesisin kurulu güç üzerinden hesaplanan yıllık enerji ihtiyacının en az %51’ini en fazla %110’unu karşılayacak şekilde projelendirilmesi halinde hibe desteğinden faydalandırılır. Elde edilen enerji, mevcut veya bu Tebliğ kapsamında kurulacak tesisteki enerji ihtiyacının %110’unu aşması durumunda elde edilen toplam enerji ile tesiste ihtiyaç duyulan enerji oranlanarak hibe ödemesi yapılır. Bu oranların dışında kalan kısımlar ayni katkı olarak karşılanır.”

Bu yüzden projeyi riske sokmamak için ilk adımı doğru atmak gerekir. Sonrasında dönüşü olmayan hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Doğru proje ve doğru ihtiyacı belirleyerek başlangıç yapmalıdır.

Köşe Yazarı

Mansur Zafer Topaloğlu

TEL: 0532 286 5848
mansteen@gmail.com / mtopaloglu@yasaenerji.com.tr

Mansur-Zafer-Topaloglu

3 yorum

  • Rıdvan dedi ki:

    Ee nerde burada tarımla ilgili ges desteği açıklaması ?

  • Rıdvan Bey,

    hibenin olduğunu zaten çıkan yasayı söyleyerek belirtmişiz. bu ortamda uzun uzun şartları anlatamayız. Sadece reelde yaşadığımız sıkıntıları anlatarak hibeden faydalanmak isteyen çiftçilerimizi aydınlatmaya çalışıyoruz. GES yapacak çiftçiler genelde hibe çıktığı zaman Güneş Enerjisi için aksiyon alıyor. ama burada kurumlar arasında zaman ve uyum sıkıntısı olduğu için bazı sorunlar yaşanıyor. Zaten hibe uzun aralıklar içinde açıklanıyor. Açıklanan hibe çağrılarını kaçırmamak için bilgilendirme yapmak için böyle bir yazı yazdık. teşekkürler

  • Hamza Ercan dedi ki:

    Merhaba!Mansur bey!Arkadaşımın babasına köyde verimsiz sulak olmayan tarlasını sordum, on dönüm dedi, Ges için, Teiaş’a müracaat yapalım, proje için bilgi alalım dedim, ilk önce evet dedi, sonra tedirgin oldu, bilmediğim işlere giremem deyip, olumsuz, karamsar kaldı!Şu an internet işletiyor, oğlu cafe işletiyor,bilgi eksikliğinden projeye sıcak bakmıyor, uzak duruyor, kendi köyünde Ges ‘leri bilgisayar dan gösterdim, baktı, gördü,lâkin, tereddüt ediyor! Sizlere başarılar dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.