30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerji Sistemlerinde Pil Seçimi İçin 4 Önemli Faktör!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Güneş enerjisi yatırımları gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Güneşten üretilen enerjiyi kullanmanın yanı sıra depolamak istediğimizde nasıl bir güneş pili seçmeliyiz? Bu konuda gözetmemiz gereken faktörler nelerdir? Ayrıntılar yazımızda…

Güneş pili ile depolama, güneş enerjisiyle üretilen enerjiden en iyi şekilde yararlanmak isteyen ev sahipleri için giderek daha popüler bir yatırım haline geliyor. Bu konuda bir adım atmayı düşünüyorsanız, birkaç karar vermeniz gerekecek. Vereceğiniz en önemli karar da güneş pilinizin boyutu olacak. Güneş pilinizin boyutunu etkileyecek bir dizi faktör var. Bunları dört ana kategoride şöyle sıralayabiliriz:

  1. Neden pil istiyorsunuz?
  2. Elektrik kullanımınız ne kadar?
  3. Bütçe kısıtlamalarınız nelerdir?
  4. Yeni yaptıracağınız veya mevcut güneş sistemi boyutunuz nedir?

1. Neden pil istiyorsunuz?

Herkes aynı nedenle güneş pili istemez. İnsanların güneş pillerine yatırım yapmasının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Şebekeye olan bağımlılıklarını azaltma veya şebekeden çıkma isteği
  • Elektrik kesintileri veya acil durumlarda kullanılmak üzere enerji depolama isteği
  • Şebekeden gelen elektriği kullanma maliyetlerini azaltmak için pillerinde depolanan enerjiyi kullanma isteği
  • Karbon ayak izlerini azaltma isteği

2. Elektrik kullanımınız ne kadar?

Ortalama bir evde günde 16-20 kWh elektrik kullanır. Tipik bir güneş enerjisi evi, güneş panellerinin elektrik ürettiği gündüz saatlerinde elektriğinin üçte birini kullanabilirken, kalan üçte ikisini şebekeden satın alabilir. Bu, evinizi temsil ediyor ve şebekeden satın aldığınız elektriği karşılamak istiyorsanız, en az 10kWh kapasiteli bir bataryaya ihtiyacınız olacak.

Bazı aileler, özellikle ters çevrimli klima veya havuzlu büyük evleri varsa, bundan çok daha fazla elektrik kullanır. Diğer yandan, diğer evler, özellikle yeni evler, tipik evlerden çok daha az enerji tüketerek çok daha fazla enerji verimlidir. Enerji kullanımınızı tahmin etmenin en basit yolu, enerji faturanızı kontrol etmektir. En son faturanızda genellikle kWh cinsinden ortalama bir günlük kullanım rakamı bulunur.

3. Bütçe kısıtlamalarınız nelerdir?

Güneş pilleri söz konusu olduğunda birçok insan için belirleyici faktörlerden biri maliyettir. Fiyatlar yavaş yavaş düşerken, pil hala büyük bir yatırım maliyetini oluşturmakta. Genel bir kural olarak, konut güneş pili depolama fiyatları şu anda kurulum ve GST dahil olmak üzere kWh başına 1.000 $ civarındadır. Göz önünde bulundurulması gereken değişkenler arasında pilin boyutu ve markası, işleri tamamlamak için kullanılan güneş enerjisi tesisatçıları ve pili sisteminizle uyumlu hale getirmek için ek işlerin gerekip gerekmediği (ek bir invertör takmak gibi) yer alır.

4. Yeni yaptıracağınız veya mevcut güneş sistemi boyutunuz nedir?

Pilinizi boyutlandırırken göz önünde bulundurmanız gereken son faktör, güneş paneli dizinizin boyutudur. Pil boyutunuzu hesaplama adımları, mevcut bir sisteme pil eklemeye veya tamamen yeni bir sistemle bir pil takmaya bakmanıza bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Yeni bir güneş + pil depolama sistemi ekleme

Sıfırdan başlıyorsanız, hem güneş enerjisi sisteminizi hem de pil depolama sisteminizi tam güç ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilirsiniz.

Mevcut bir sisteme pil ekleme

Çatınızda zaten güneş panelleri varsa ve bir pil eklemek istiyorsanız, o zaman mevcut dizinin kapasitesi pil boyutu ihtiyaçlarınızı yönlendirmelidir. Mevcut sisteminiz, enerji ihtiyaçlarınızın yalnızca küçük bir kısmını karşılayacak kadar güneş enerjisi üretiyorsa, pil satın almaya değmeyebilir. Ne de olsa, güneş enerjinizin büyük çoğunluğunu tüketiyorsanız, güneş pili deponuzda depolamak için çok az güneş enerjisi kalacaktır. Bunun yerine, güneş enerjisi sisteminizi genişletmeyi düşünmeye değer olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.