30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerji Sistemleri Nelerdir? Güneş Enerji Maliyetleri ve Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Güneş Enerjisi Sistemleri Nelerdir? Güneş Enerjisi Maliyetleri ve Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Güneş Enerjisi sistemleri, iki alanda incelemek gerekir. Bunlardan birincisi araziye kurulan Güneş Enerji sistemleri, ikincisi ise çatıya uygulanan Güneş Enerji sistemleridir.

Araziye kurulan Güneş Enerji sistemleri, güneş enerjisi üretimine uygun ve olan boş arazilerinizin üzerine kurulan sistemdir. Bu sistemde, araziyi seçerken dikkat edilmesi gerekmektedir. Arazinin bulunduğu bölgedeki güneş radyasyon verisi, üreteceğiniz elektriğin ne kadar olacağı konusunda belirleyici olacaktır. Bölgenin güneş radyasyon verisini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Bunun haricinde, arazinin konumu, arazinin cephesi, arazinin gölgelenme durumu, arazinin bulunduğu bölgenin hava şartları, hafriyat, enerji nakil hattına uzaklığı, araziye ulaşım gibi alanları dikkatli inceleyip ona göre karar verilmesi gerekmektedir. Araziye kurulacak olan Güneş Enerjisi Sistemi için 1 mw örnek fizibiliteyi incelemek için tıklayınız.

Çatıya Uygulanacak Güneş Enerji Sistemleri, fabrikalar, endüstriyel çatılar, depolar ya da konut çatıları gibi alanda güneş enerjisi sistemleri kurulabilmektedir.

Bu sistemlerde, güneş enerjisi çatı uygulamanın yapılacağı bölgenin radyason verisine bağlı olarak 100 m2 bir çatı da 50 panel kurulabileceği ortalama 15 kW’lık bir kurulu güçe sahip olacağı ve bununda yılda ortalama 20.000 kWh elektrik üretmek mümkün haline gelecektir.

Devletin 10 yıl boyunca garanti alım tarifesinin 13.3 dolar /cent olduğunu varsayarak yılda brüt getirisinin ise 2.600 Dolar olacaktır.

Ortalama maliyetin 1 kW için 1.600 dolar olduğunu varsayarsak ise 15 kW’lık bir kurulu gücün toplam ortalama maliyeti 24 bin dolar olacaktır.

Detaylı olarak incelemek için çatı uygulamaları hesap modülünden kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.