30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerji Sistemleri Adana’yı Isıtıyor

ADANA (Enerji Portalı) – Adana’da, 1000- 3000 TL arasındaki fiyatlar ile temin edilebilen güneş enerjisi sistemlerinin kullanılmasıyla günde yaklaşık 15 kilovat tasarruf sağlanıyor.

Türkiye’nin güneş haritasına göre, Akdeniz’den başlayan ve İç Anadolu’ya kadar uzanan bölgesinde güneşin verimliliğinin yüksek olduğu yerlerden biri de Adana. Burada yaşayan insanlar, sıcak su ihtiyaçlarını güneş enerjisinden sağlıyor. Kentteki güneş enerjisi sistemleri, yazın, 150 litrelik suyu 2 saatte 80 dereceye kadar ısıtabiliyor. Binaların çatılarına kurulan bu sistemlerle günde yaklaşık 15 kilovat tasarruf sağlanıyor. İldeki çoğu çatıyı dolduran güneş enerjisi sistemleri, güzel bir görüntü oluşturuyor.

Kent için Büyük Kazanım

Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, Akdeniz’de yılın 300 gününün güneşle geçirildiğini belirterek, su ısıtma temini için kullanılan güneş enerjisi sistemlerinin enerji tasarrufuna ciddi katkısı olduğunu söyledi. Kentteki binaların çatısında su ısıtma sistemlerinin çokça yer aldığını anlatan Mak, şöyle konuştu:

Sistem, sadece güneşe dayalı sıcak su elde etmekte kullanılıyor. Su ısıtan güneş enerjisi sistemleri yaklaşık 150 litre sıcak su haznesine sahip. Güneş cam borulara yansıdığı zaman camlar mercek görevi görüyor. İçerisinde çevrim halindeki suyu ısıtıp hazneye iletiyor. 2 saatlik zaman içinde suyun sıcaklığını yaklaşık olarak 80 santigrat dereceye ulaştırıyor.”

Bu işi elektrik enerjisi ile yapacak olsaydık..

“Biz güneş ile yapılan aynı işi elektrik enerjisi ile yapacak olsak 4 bin 400 vat enerji harcayacaktık. Bu da çevreye zarardır. Bir tesiste 3 depo kullanıldığını düşünürsek, bu rakam 13,2 kilovat yapar. Bunu satın alınan enerjinin kilovat saati ile çarptığımızda 8 lira gibi ücrete denk gelmekte. Bunu lokal bazlı ve kent bazlı düşündüğünüzde rakam yüksek. Kentimizde ne kadar çok konut olduğunu düşünün ve konutlarda hemen hemen güneş enerjisi sistemi kullanmayan kalmadı. Bunların hepsini değerlendirdiğimizde güçlü bir enerji tasarrufu yapmış oluyoruz. Kent için bu bir kazanımdır.

Bitkiye Elverişsiz Topraklarda Güneş Enerji Paneli Kullanımı

Bitkilerin yetişmesinde elverişsiz olan topraklara enerji panelleri yerleştirilmesinin de yaygınlaştığını vurgulayan Mehmet Mak, “Tarlalarda 1 megavata kadar üretimler yapılıyor. Bitkisel olmayan topraklara enerji panelleri konularak, elektrik enerjisi elde ediliyor. Yıllık daha fazla güneş alan bölgelerde bu paneller daha fazla yer alıyor. Sabahtan akşama kadar güneş gören paneller, elektrik üretimi konusunda çok başarılı. Ancak bu üretimleri dağıtacak sağlam hatlara ihtiyaç var. Bununla ilgili olarak da gelişen teknolojide yeni sistemler yer alıyor. Bu panellerin artmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

1 Yorum

  • Vahap dedi ki:

    Doğu, akdeniz bölgesi gibi değil. kışın güneş pek az çıkar. Merak ettiğim soğuk hava olmasını dikkate alırsak güneş olan vakitte güneş enerjili ısıtıcı 80° ye 250 litrelik su hacmiyle kaç saatte ulaşır. antifirizli panel ısıtıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.