30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerji Sektörünün Desteği İle Yenilenebilir enerji sektörü 10.3 milyon kişiyi istihdam ediyor

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan rakamlara göre, yenilenebilir enerji sektöründe 10 milyondan fazla insan çalışıyor. Sadece 2017 yılında, en büyük işveren olan Solar sektörü ile dünya çapında 500.000’den fazla iş ekledi. 2016 yılına göre %5,3’lük bir artış sağlandı.

Yenilenebilir enerji sektöründeki işlerin sayısı, Asya’daki güçlü büyümenin etkisiyle yükselmeye devam ederken, hem yenilenebilir enerji hem de ekonomi için iyi haberler geldi.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan son rakamlara göre, yenilenebilir enerji endüstrisi, dünya çapında toplam 10.3 milyona ulaştı ve sadece 2017 yılında 500 binden fazla iş ekledi.

Güneş Enerji sektörü, tüm yenilenebilir enerji teknolojileri arasında en büyük işveren olarak kalırken, 2017’de rekor 94 GW’lık bir kurulumun ardından 2016 yılına göre % 9’luk bir artış ile toplam iş gücünü 3,4 milyon ulaştırdı.

Coğrafi olarak, tüm güneş enerji işlerinin% 65’i Çin’de bulunmaktadır ve bu rakam 2,2 milyon iş gücüne eşdeğerdir ve bir önceki yıla göre% 13’lük bir büyüme göstermektedir.

Hafif bir düşüşe rağmen, Japonya ve ABD, dünyanın en büyük güneş enerjisi pazarları arasında ikinci ve üçüncü olarak sıralandı, bunu Hindistan ve Bangladeş takip etti. Şu anda, ilk beşi küresel güneş enerji sektörünün yaklaşık% 90’ını oluşturmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının sosyo-ekonomik faydası olan ülkelerin sayısı artarken, üretim faaliyetlerinin gerçekleştiği nispeten az sayıda ülke var.

IRENA Direktörü General Adnan Z. Amin, “Veriler aynı zamanda giderek bölgeselleşen bir resmin altını çizerek, çekici politikaların bulunduğu ülkelerde, yenilenebilir enerjinin ekonomik, sosyal ve çevresel faydalarının en belirgin olduğunu vurgulamaktadır.

“Bu veriler temel olarak küresel enerji sisteminin karbondan arındırılmasının küresel ekonomiyi büyütebildiği ve 2050 yılına kadar sektörde 28 milyon kişiye kadar iş yaratabileceğine dair analizimizi destekliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.