30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerji Santralleri Devi Çin!

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin sürdürülebilir enerji konusunda hem Asya’da hem de dünya genelinde öncü faaliyetlerde bulunmaya devam ediyor.

Güneş enerjisi kullanımı, her geçen gün büyüyerek enerji pastasından daha çok pay alıyor. Bu payda en büyük dilimi Çin alıyor. Çin dünyanın en büyük güneş panelleri tarlalarına sahip olduğu gibi, teknolojisiyle de dünya çapında enerji politikalarını etkileyecek bir ülke.

Çin Dev Güneş Enerji Santrallerine Sahip

Çin’de Shaanxi eyaletinde Uhuojiaping köyü dağlık alanlarında bulunan paneller adeta dağı kaplamış durumda. Loess Platosu’ndaki bu paneller, yoksulluk yardım programı çerçevesinde inşa edildi.

Çin’in kuzeyindeki Datong bölgesi üzerinde uçarken aşağıda binlerce güneş panelinden oluşan iki dev panda görülüyor. Bir kilometrekarelik bir alanı kaplayan ve 100 megavat enerji üreten bu tarla Çin standartlarına göre küçük kalıyor. Dünyanın en büyük güneş enerjisi tarlası 1500 megawatt kapasitesi ile Tengger Çölü’nde. Tibet Platosu’ndaki Longyangxia Barajı yanında kurulu tarlanın kapasitesi ise 850 megawatt.

UEA: “Güneş Enerjisi Bakımından Çin 2020 Hedeflerine Üç Yıl Erken Ulaşmış Durumda”

Ülkede elektrik üretiminin üçte ikisi hala kömüre dayalı iken, yenilenebilir enerji kaynaklarının artması olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Ulusal Enerji Ajansı’na göre, güneş enerjisi bakımından Çin 2020 hedeflerine üç yıl erken ulaşmış durumda. 130 milyon kilovat enerji kapasitesi ile Çin dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi konumunda. Bu kapasite ile tüm İngiltere’nin elektrik ihtiyacı defalarca kez karşılanabilir.

Çin’de güneş panellerinin kullanım amaçlarından biri de donmuş toprakları ısıtarak ağaçların yetişmesine uygun hale getirmek ve böylece bu alanları Çinli yerleşimcilere cazip kılmak olduğu biliniyor.

Çin aynı zamanda dünyanın en büyük güneş paneli üreticisi ülke konumunda. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verilerine göre dünyadaki panellerin yüzde 60’ından fazlası Çin’de üretiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir