30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güneş Enerji Santrali Servis ve Bakımın Önemi

GES sistemleri kullanım ömrünün uzunluğu ile diğer elektronik ekipmanlardan ayrılmaktadır. Garanti sürelerinin normalin üstünde sürelerde verilmesi ürünün yapısına olan güveni göstermektedir. Yıllar solar panelleri ,solar inverterleri, solar kabloları ve konstrüksiyonları da yaşlandırmaktadır. Bütün ürünlerinizi çok kaliteli seçmiş olsanız bile, ürünlerin tam performans çalışmaması veya arızalanması her zaman olasılık dahilindedir. Bu noktada yapacağınız tüm ürün alımlarının yanı sıra hizmet alımını da göz ardı etmemek gerekir.

Güneş Enerji Santraliniz ile ilgili sadece sorunlar olduğunda değil, aklınıza takılan soruların cevapların bulabileceğiniz teknik destek hatlarına sahip firmalar, müşteri memnuniyetini sağlamak konusunda avantajlı olacaklardır.

Sihirli kelime “ulaşılabilirlik”

Güneş Enerji Santrallerinde hatalar oluşması, takdir edersiniz ki hafta içi veya hafta sonu yada bayram dinlemeyecektir. Aklınıza bir soru geldiğinde örneğin akşam saatlerinde “yarın arar sorarım “ demek istemeyebilirsiniz. Telefon ile hızlı destek alınabilmesi , yanıtların tatmin edici olması , kalıplar içerisine sıkışmış bant kaydı gibi cevapların olmaması ,satış sonrası memnuniyet sağlayıcı en önemli faktörlerden biridir. Ürün satışı yapan firmaların bu konuya ne kadar özen gösterdiklerini anlayabilmek adına , onları arayıp birkaç  görüşme yapmak kararınızı değiştirmenize neden olabilir.

Her ülkenin kendine özgü iç dinamikleri vardır. Bizim insanımız için karşısında muhatap bulabilmek ve yetkilinin kendisine “samimiyet” ile yanıt veriyor olması, politik cevaplar yerine gerçekçi cevaplar vermesi bence olması gereken doğrulardır. Ürün satın alacak yatırımcılar açısından bakıldığında , kendilerine gerçek anlamda “destek” sağlayacak firmaları araştırmaları, seçim yaparken önemli bir başlık olmalıdır.

Solar Saha Bakımı

Güneş Enerji Santrallerinde uzun ömürlü ürünlerin kullanılması  bakım gerektirmediği anlamına gelmemelidir. Son kullanıcı açısından handikap, problemin veya performans kaybının her zaman göz ile görülemiyor olmasıdır. Bu yüzden izleme sistemlerinin küçük veya büyük ölçekli Solar enerji sistemlerine entegrasyonu ( ve mümkünse sensörler ile) hataları erken teşhis etmek ve önlem almak adına gereklidir.

Genelde ges sahibi, benzer özelliklerdeki başka bir ges verilerinin yüksek çıkması yüzünden kendi sistemini sorgular duruma geçmektedir. Halbuki periyodik olarak saha kontrolleri bence bir zorunluluktur. Tabi ki bütün konular dönüp dolaşıp maddi karşılığa gelince , bakımların ertelenmesi veya göz ardı edilmesi ,hataların erken teşhisi ve çözümü için oluşacak avantajı elinizden almaktadır. Şahsi kanaatim ; bakım için ayırmadığınız bütçeyi, sonrasında tamir veya yeni ürün almak için ileride kullanma olasılığınızın çok fazla olmasıdır.

İşçilik Çok Önemli

Kerem Çilli

GES uygulaması özenle yapılmalı ve hızlı hareket edilmemelidir. Aslında en basit uygulama olarak görülen kablo konnektör birleşimleri , yeterli özen gösterilmediğinde sistemin çalışmasını sekteye uğratabilmektedir. Her uygulamanın hakkını vererek yapıldığında, harcanması gereken zaman bellidir. Siz bu süreyi aşağıya çekmeye çalışarak kurduğunuz güneş enerji santraline iyilik etmiş olmuyorsunuz. İşin içerisinde insan faktörü olduğundan, ”hadi hızlanalım” moduna geçilince ,sahada problem olasılığı artması kuvvetle muhtemel olmaktadır.

Sonuç

Saha bakımı gerçekten yatırımın bir parçası olarak düşünülmeli ve toplam bütçe den pay ayrılmalıdır. Solar Saha konusu dışarıdan bakıldığında kolay görünen ancak uygulama içerisine girildiğinde, düşünülenden çok daha karmaşık ve zor olduğu anlaşılan bir konudur. Güneş enerji santralleri neden bakıma ihtiyaç duyduğunu anlatan makaleye  https://www.enerjiportali.com/solar-sahaniz-sizi-ozluyor/


Kerem Çilli
Teknik Destek Mühendisi
0544 8388222

keremcilli@technicall.com.tr

http://www.technicall.com.tr/

http://www.keremcilli.com/

[avatar user=”Kerem Cilli” size=”thumbnail” align=”left” /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.