Enerji Üretiminde yatırım, maliyet ve pek çok unsurun yanında güvenlikte başlı başına önemli bir konu. Enerji Sektörüne alternatif çözümler sunan Securitas uygun maliyetlerle milyon dolarlık yatırımları korumayı hedefliyor.

Büyüğünden küçüğüne Güneş Enerji Santralleri artık enerji sektörünün birer parçası haline geldiler. Türkiye’nin dört bir köşesinde faaliyete geçen yada geçecek olan Güneş Enerji Santrallerinin kurulması kadar korunması da bir o kadar önem taşıyor. Securitas bu konuya profesyonel ve etkin çözümler sunarak yalnız güvenliği sağlamıyor aynı zamanda çözüm ortağı da olarak müşterilerinin yanında olduğunu hissettiriyor.

Henüz Güneş Enerji sektörünün yeni faaliyete geçtiği dönemlerde Securitas konunun önemini kavrayarak yatırımcılar, bankalar, sigortacılar ve Güneş Enerji sektörünün oyuncuları ile bir araya gelecek bu konuda profesyonel çözümler sunabileceklerini vurgulamışlar. Bunun içinde klasik yollardan ziyade teknolojik çözümlerle hem daha uygun maliyetlerin çıkartılması hedeflenmiş hem de etkin çözümler için çalışmalar yapılmış. 

Peki Securitas Güneş Enerji Santrallerinin Güvenliğini Nasıl Sağlıyor? 

Securitas her şeyden önce teknoloji ve insana yatırım yapıyor. İlk etapta bunların maliyetleri yüksek gözükse de, yatırımcı tarafından çokta uzun olmayan vadelerde aslında bunun çok daha maliyet efektif olduğu görülüyor. Klasik çözümler Santralin korunması için Bekçi dikmek ve kameralarla kontrol etmek. Ancak bu her zaman işe yaramadığı gibi aslında güvenlik maliyetlerini yükselten bir unsur olarak görülüyor. Çünkü analog olarak kurulacak bir kamera sistemi belki ucuz olacak ama istenen güvenlik yerine, görünümde bir güvenlik sağlarken 7/24 santralin güvenliği için tutulacak elemanlarda geniş yelpazede yine etkin kalamayacak. Bu doğrultuda Securitas teknolojik çözümlerden ve güçlü know-how’ın dan faydalanarak çözümler sağlamayı hedeflemiş.

Securitas’ta üç etaptan meydana gelen bir güvenlik çözümünden bahsedilebilir.

İlk etapta Enerji Santrali kurulacak saha da danışmanlık hizmetlerinin verilmesi; yani sahaya getirilecek malzemeler için stok alanı seçilmesi, sahada ofis olacaksa nerede kurulması, henüz santral kurulmadan dahi gerekli güvenlik unsurlarının oluşturulması aşamasında çalışmalar yapılması. İkinci aşama ise kurulum etabı. Bu etapta oldukça önemli çünkü kurulum boyunca sahada pek çok alt yüklenici farklı görevleri üstlenecekler bu döneme özel bir güvenlik modelinin uygulanması ve kontrol gerekiyor. Son aşama ise artık santralin devreye alındıktan sonra faaliyeti boyunca güvenlik zafiyetlerinin bertaraf edilmesi üzerine kurgulanıyor.

Her etapta farklı güvenlik çözümleri olduğu gibi her alan, hatta mevsim ve yöreye göre de alternatif üretmek yani standart değil “terzi işi güvenlik çözümü” sunmak Securitas’ın profesyonel çözümleri arasında bulunuyor.

Altyapı, Know-how, Teknoloji ve İnsana Yapılan Yatırım

Güvenlik çoğu zaman yapılan yatırıma nazaran göz ardı edilen yada yeterince önem verilmeyen bir kalem olarak yatırımcılara aslında oldukça büyük zararlar verebilir. Yatırıma doğru şekilde sağlanan güvenlikse maliyetini fazlasıyla çıkartacaktır. Securitas’ta güvenliğe doğru yatırım yapılmasının önemini Altyapı, Know-how, Teknoloji ve İnsana Yapılan Yatırım’la sağlıyor.

Enerji konusunda 7/24 sürekli gözetim yapan Ankara ve İstanbul’da 2 gözetleme merkezi bulunuyor. Bu merkezler uzaktan gerekli kontrolleri yapıyorlar. Olası alarm durumlarını araştırıp, profesyonel ekipler bu alarmın gerçek tehdit olup olmadığını değerlendiriyorlar. İşte burada aslında sayılan tüm faktörler bir anda harekete geçmiş oluyor. Çünkü IP kameralar ve sensörler diğer teknolojik güvenlik unsurları bu verileri doğru altyapı ve zamanlama ile merkeze iletirken yılların tecrübelerinden faydalanarak bu tehdidin doğru olup olmadığı da yine insana yapılan yatırımla ortaya çıkmış oluyor. Böylece eğer Alarm yanlış ise, alarm durumu kapatılıyor ve boşuna sahaya kimse gitmemiş oluyor. Eğer tehdit gerçekse ortalama 1,5 saatlik müdahale süresi içinde ekipler olay yerine ulaşarak kontrolü sağlayabiliyorlar. Kaldı ki yaşanan tecrübelerde bu sürenin yaklaşık 1/3 sürede dahi tepkime verdiklerini ölçmüşler.

Aslında Güvenlik yalnızca kamera ve ekipmanı koymakla da bitmiyor. Hem yatırımcıyı ve çalışanı belki de daha önemlisi bölgede yaşayanları bilinçlendirmek ve bu yatırımların birer milli servet olduğunu anlatmak oldukça önemli. Securitas bu konuda da belli periyodlarla muhtarlar, jandarma ve halkla bir araya gelerek bilinçlendirme toplantıları da yaptığını ifade ediyor.

Türkiye’de yaklaşık 13.000 çalışanı bulunan Securitas güvenlik alanında “Securitas Çalışanıdır” duruşunu da yakalamak için yıllık bütçesinden de önemli bir kısmı Eğitim ve Gelişime harcıyor.

Güneş Enerji Santrallerinde Securitas’ın kullandığı SMART bir sistemde bulunuyor. Bu sistem ile anlık görevler atanabiliyor ve yapılıp yapılmadığı anında görüntülenebiliyor. Bu sistemde aynı anda hem yatırımcıya açık hem de Securitas yetkililerine. Böylece yatırımcı da bir kusur varsa onu anında görüyor buda Securitas’ın hizmetlerinde sürekli daha iyi olması için gelişim sağlamasıyla sonuçlanıyor.

Securitas’ın Enerji Segmenti Lideri Anıl Akalın

Önümüzdeki 3-5 yıl içinde toplam kurulacak Güneş Enerji Santrallerinin yaklaşık 600 civarında olacağını ön gören Securitas şimdiden sahada 18 aktif santralin güvenliğini üstlenmiş durumda. Eskişehir, Uşak, Konya, Isparta, Adana, Elazığ gibi lokasyonlarda ki referans santrallerde 8 aydır hiç bir sorunla karşılaşılmamış ve sistem mükemmel şekilde yatırımcılara hizmet etmiş.

Yenilenebilir Enerji’de özellikle Güneş Enerji Santrallerinde Uygun fiyat ve en iyi hizmet için yola çıkan Securitas bu hizmeti de Aylık 5.000-7.000 TL’den Başlayan fiyatlarda sunuyor. Tabi bu fiyatlar sahanın büyüklüğüne, yerine, şartlara ve yatırımcının isteyeceği farklı taleplere göre de değişiklik arz ediyor.

Sonuç olarak olarak Enerji Santrallerini kurmak için profesyonel ekiplerle çalışılıyor. Bu değerli yatırımları da uygun maliyet ve profesyonel hizmetle korumakta bir o kadar önem taşıyor. Securitas’ta bu alanda en doğru güvenlik hizmetini sahaya özel vererek yatırımcıların çözüm ortağı olmayı hedeflemiş.