30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GÜNDER: Panellerde Yüzde 60 Yerlilik Oranının Tutturulamama Riski Var

ANKARA (Enerji Portalı) – GÜNDER (Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü) Başkanı Kutay Kaleli, güneş enerjisi sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli, GÜNDER’in yayın organlarından GÜNDERGİ’nin 15. sayısında güneş enerjisi sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kaleli, GÜNDERGİ’nin Sunuş kısmında kaleme aldığı yazısında şunları paylaştı:

Türkiye’nin güneş enerjisi alanındaki en köklü ve tek uluslararası derneği olan GÜNDER, güneş enerjisi ile ilgili farkındalığın artması ve uygulamaların etkili hale gelmesi için 1992 yılında çıktığı bu yoldaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Üyelerimiz ile birlikte, güneş enerjisi sistemlerinin üretimi, uygulamalarının yaygınlaştırılması ve politikalarının sektörün sağlıklı büyümesini teşvik edecek yapıya gelmesi için destek sunmakta, ulusal ve uluslararası projelere katılarak değer yaratmaktayız.

“10 MW x 100 toplamda 1000 MW’lik mini YEKA ihaleleri ile yeni kapasite kullanımlarının tahsis edilecek.”

Güneş enerjisi sektörü 2019 yılını toplam 5.995 MW kurulu güç ile tamamlamış oldu. Yine 2019’un ilk 10 ayında yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretim payımız rekor kırarak yüzde 64 oldu. Bu rakamın yüzde 46’sı yenilenebilir enerjiden geliyor. 39 ilde yapılması planlanan 10 MW x 100 toplamda 1000 MW’lik mini YEKA ihaleleri ile yeni kapasite kullanımlarının tahsis edilecek.

“Yerlilik şartının zorunlu tutulduğu bu YEKA projeleri ile yerli sanayinin gelişimini sürdürecek.”

Biz, GÜNDER olarak yerlilik şartının zorunlu tutulduğu bu YEKA projeleri ile yerli sanayinin gelişimini sürdüreceğini her fırsatta vurguladık. Tüm sektörel oyuncuların ortak talebi ve beklentileri doğrultusunda, birden fazla firmanın kazanabileceği, dağıtık ve küçük ve orta ölçekli yeni saha uygulamalarının önü 2020 yılında açılacak. Hücre fiyatlarının gelecekte daha da düşebilme ihtimaline karşı, yüzde 60’lık yerlilik oranının tutturulamama riskini halen mevcut görmekteyiz. Bu noktada, yerlilik oranlarının Bakanlığımız tarafından uluslararası finansman koşulları da dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi ihale öncesinde büyük önem arz ediyor.

Yenilenebilir enerji sektörüne yönelik fuar ve konferans sezonu için geri sayıma başladığımız bugünlerde, yurt dışı ortaklıklarımız ile Avrupa’dan Hindistan’a Dubai’den Afrika’ya kadar pek çok ülkedeki etkinliğe katılım göstereceğimiz bir yıla hazırlanıyoruz. Ülkemizin tüm illerinde organize edilen ve edilecek olan yenilenebilir enerji sektörüne yönelik etkinlikleri de destekliyor ve sektörümüzü tanıtmaya devam etmek için çalışıyoruz.

“GELECEK GÜNEŞTİR, ENERJİMİZ GÜNEŞ OLSUN!”

İklim krizinin alarm verdiği, geleceğin en ucuz ve sürdürülebilir kaynağının yenilenebilir enerji olduğu günümüzde, bilmeliyiz ki atacağımız her adım güneşten izler taşıyor. Bizler tüm bu süreçte, etkinliklerimiz, projelerimiz ve ülkemizin de desteği ile “GELECEK GÜNEŞTİR, ENERJİMİZ GÜNEŞ OLSUN!” demeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.