30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu SOLAREX İstanbul 2018’de Değerlendirmelerde Bulundu

SOLAREX İstanbul 2018’de GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu sektör ve Fuar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Telemcioğlu öncelikle GÜNDER’in kuruluşu ve etkinlikleri hakkında bilgi vererek “Aslında GÜNDER 1992 yılında kurulmuş bir dernek yeni değil ve Türkiyenin şu ana En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu. 6 Kişi çalışıyoruz, farkındalık yaratıcı çalışmalar yapıyoruz. Avrupa Birliği projeleri üretiyoruz, Eğitim programları yapıyoruz. Yani bilgi kirliliğini önleyici ve halkın Güneş Enerjisi bilincini arttırıcı çalışmalar yapıyoruz. Tabi bunun yanında kamuya da mevzuat düzenlenmesi konusunda da yardımcı oluyoruz. Uluslararası işbirliklerimiz var. Bu işbirlikleri aracılığı ile yurt dışındaki teknoloji ve bilgi birikimini Türkiye ye getirmeye çalışıyoruz. Türkiyenin Güneşini Pazarlamaya Çalışıyoruz.

Bunun İki boyutu var. Türkiye’de 31 tane üretici var. Bunların bu mallarını satabilmeliyiz. Teknolojik olarak hiç kimseden eksiğimiz yok. İkincisi Türkiye’nin Güneş Enerji Potansiyeli Çok yüksek. Yabancı Yatırımcıların buraya yatırım yapmasını sağlamak için çabalarda bulunuyoruz. ” dedi.

Telemcioğlu Sorulan soru üzerine “Kamunun politikası nedeni ile arazide büyük ölçekli kurumlara çok fazla yer vermeyecekler, YEKA’lar hariç. Tabi bu bugünkü düşünce. Yarın bu düşünce değişebilir ama önümüzdeki 10 yılın temel solar sektörü gidişatı çatılar üzerine olacak. Tabi Çatı derken sadece konutu düşünmemek lazım. Sanayi çatıları var endüstriyel çatılar var. Tarım işletmeleri var, Sulama var dolayısıyla daha çok bireysel ve küçük kurulumlara dönük bir gelişme bekliyoruz. Bakanlığında açıklaması bu yöndeydi zaten, 10 yıl, 10 Gigavat. Yani 1 Yılda 10 megavat’ın tamamen yapılıp bitirilmesi değil, bunun sürdürülebilirliği önemli. Geçen Yıl 2.000 gigavatlık iş yapıldı. Bir sürü insan şikayetçi yetişmedi, kötü yapıldı, mal bulunamadı, halbuki her yıl 1.000’er megavat yapılsa istihdamı da zamana yaymış oluruz. ” dedi

Telemcioğlu SOLAREX için ” Daha önce Solarex’te sadece 1 Hall vardı, daha sonra 2. Hall açıldı, şimdi 4 Hall var. Zannediyorum Katılımcıların yarısı Yurt dışından, Türkiye’de bir pazar var, Bu pazarda herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. SOLAREX’te de bizim ana düşüncemiz şu; Dergiler dağıtıyoruz, bilgilendirme kitapları dağıtıyoruz. Bilgi isteyen insanlara bilgi vermeye çalışıyoruz. Üyelerimizin faaliyetlerini anlatmaya çalışıyoruz. Fuar’da Eğitimlerimiz var. Mesela Yarın bie süreyle çatıyla ilgili eğitim vereceğiz. Çatının mevzuatı nasıldır, Panel nasıl seçilir, inverter nasıl seçilir, kablo nasıl olması lazım. Yürüttüğümü projeler var. Mesela bugün UNDP ile birlikte dünyada ilk defa oluşturulan bir proje var. “Orman Köylerine Güneş Enerjisi” UNDP onu anlatacak, biz onun yürütme boyutunu anlatacağız. Dolayısı ile pazar büyütücü işler yapmaya çalışıyoruz. SOLAREX’ten bekletimiz katılımın yüksek olması ve herkese ulaşabilmesi” dedi.

Enerji Portalı 

 

Kanalıma Abone Olun!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.