30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GÜNDER: Çatılarda 46.000 MW Kapasiteye Ulaşmak Mümkün

ALMANYA (Enerji Portalı) – GÜNDER, dünyanın en önemli güneş enerjisi fuarlarından biri olan Intersolar Europe’ya iştirak etti.

Dünyanın önde gelen güneş enerjisi fuarlarından olan Intersolar Europe, her yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya’nın Münih kentinde düzenleniyor. Fuarda; fotovoltaik, güneş enerjisi teknolojileri, güneş enerjisi santralleri, şebeke altyapısı ve yenilenebilir enerjinin entegrasyonu için çözümler üzerine odaklanılıyor.

Dünyanın dört bir yanından güneş enerjisi paydaşlarının katılım sağladığı fuara GÜNDER’de katıldı. Fuarda GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli bir sunum yaptı. Kaleli, sunumunda Türkiye güneş enerjisi sektörüne dair güncel bilgileri ve gelişmeleri aktardı.

Kaleli’nin sunumundan öne çıkan bazı kısımlar ise şöyle oldu:

“Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen enerji pazarlarından biridir. Türkiye’nin toplam enerji talebi hızla artmaktadır. Alınan fosil yakıtlar, Türkiye’nin toplam birincil enerji tüketimini% 75 oranında domine etse de, hükümetin önceliklerinden biri, yenilenebilir enerji kaynaklarının 2023 yılına kadar toplam enerji üretiminin % 30’una oranına çıkarmak.

‘Önümüzdeki 10 yıl için 10.000 MW kurulması planlanıyor.’

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne göre, 2023’ün PV hedefi 5000 MW’dı. Eylül 2017’de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), yeni hedefin önümüzdeki 10 yıl için 10.000 MW olduğunu, bunun konut çatı fotovoltaik uygulamaları için 4.000 MW’a ve endüstriyel ve ticari çatılar için 6.000 MW’a bölündüğünü açıkladı.

‘Türkiye, küçük boyutlu YEKA ihalelerini bekliyor.’

Piyasamız için diğer teşvik edici güçler ise; aylık net ölçüm yönetmeliğine sahip çatı güneşi güneş enerjisi, 250 MW lisanslı proje ve 2019 yıl sonu bekleyen lisanssız projelerdir. Şu anda Türkiye Güneş Piyasası, 10 ila 50 MW kapasiteye sahip olacak küçük boyutlu YEKA ihalelerini bekliyor. 2019 yılında yapılması planlanmıştır. Ayrıca, Lisanssız Elektrik Üretimi Taslak Yönetmeliği, güneş enerjisi elektrik üretiminden kaynaklanan jeotermal, biyokütle ve biyogaz tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılamak için yakın zamanda revize edilmiştir.

‘Tahmini kurulu gücü konut çatılarından 23.000 MW, endüstriyel ve ticari çatılardan 21.000 MW, kamu kurumlarının çatılarından 2.000 MW.’

Türkiye’deki insanların finansal durumunu ve güvenilirliğini göz önüne aldığımızda, çatıya yapılan yatırımlarla yaklaşık 3.900 MW kurulu güce ulaşılabileceği tahmin edilmektedir. Mevcut çatı alanlarımızın en az üçte birinin güneş enerjisi kurulumuna uygun olduğu varsayılmaktadır. Bu yaklaşık 467.000.000 m2 olarak kabul edilebilir. Tüm bu alanlarda güneş panelleri kurduğumuza göre, 46.000 MW kapasiteye ulaşmak mümkün. GÜNDER Yönetim Kurulu’nun tahmini kurulu gücü konut çatılarından 23.000 MW, endüstriyel ve ticari çatılardan 21.000 MW, kamu kurumlarının çatılarından 2.000 MW’tır.

1 Yorum

 • Ülkede 23 milyon hane var .
  Muhtemelen 10 milyon da çatı var .
  Her birine 10 kw koysanız 100 milyon kw eder .
  Bu yılda 1.300 kws/kw dan
  100 milyon kw x 1.300 kwh/kw = 130 milyar kwh eder .
  Ülkenin ihtiyacının yarısı .
  Ama bu aylık mahsuplaşma ile olmaz . Ancak yıllık mahsuplaşma ile olur . Net metering .
  Her geçen gün kayıptır .
  Hey yöneticimiz uyuyor mu ? Sağ olasın Izocam . Günder, GUYAD nerede . Bindiği dalı kesmek buna denir . Selamlar .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.