30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GÜNDER Başkanı Kaleli’den Ekonomiye Güven Vurgusu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, ekonomi dünyasında yaşananların, Türk ekonomisine zarar verilmeye çalışıldığının açık bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Kaleli, yaptığı kamuoyu açıklamasında, son dönemde ekonomik temeller ile izah edilemeyen Türk Lirasının değerine yönelik etik, ahlak ve kural dışı manipülatif saldırılar karşısında bu aciz eylemde rol alanları şiddetle kınadıklarını belirtti.

Türkiue’de güneş enerjisinden elektrik üretiminin son 3 yılda neredeyse sıfır noktasından yaklaşık 25 milyar lira tutarında yeni yatırım ile 4 bin 700 megavata yükseldiğini aktaran Kaleli, sektörün binlerce kişiye istihdam yarattığını, açılan güneş paneli fabrikaları sayesinde teknoloji transferleri ile de son dönemin lokomotif sektörü haline sektör haline geldiğini kaydetti.

Kaleli, Türkiye’de GSYH’ya oranı yüzde 2 olan bütçe açığının AB üyeleriyle kıyaslandığında oldukça düşük olduğunu vurgulayarak, “Bununla birlikte kamu borçlarının GSYH’ya oranı yüzde 28 mertebesinde olup, AB içerisinde bunun 2-3 katı olan ülkeler bulunmaktadır. Bankacılık sektöründe ise açık pozisyon bulunmamaktadır. Açıklanan nedenler göstermektedir ki ülkemiz önemli bir mali disiplin içerisinde yönetilmektedir. Bugün ekonomi dünyasında yaşananlar, ülke ekonomimize zarar verilmeye çalışıldığının açık bir göstergesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyada başlayan ve ülkemize de çelik, alüminyum ve benzeri sektörler ile sıçrayan ticaret savaşlarının esiri olmamak adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın destekleri ile yol çıkılan Milli ve Yerli Enerji ve Milli Ürün politikaları ile devam etmemiz, sürdürülebilir kalkınmayı arttıracak ve dışa bağımlılığın da önüne geçecektir.” ifadelerini kullanan Kaleli, “Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en ucuz kaynak olan güneş enerjisinin kullanımı için yerli panel üretimi noktasında endüstrinin ilk halkası olan hücre üretiminden başlayarak tüm halkaların tamamlanmasına hız verilmeli, oluşturulmaya çalışılan ekonomik baskılardan etkilenmeden yatırımlara durmaksızın devam edilmelidir.” önerisinde bulundu.

Kaleli, GÜNDER olarak ülke ekonomisine yönelmiş bu saldırıların, dinamikleri sağlam temeller üzerine kurulmuş Türk ekonomisine hiçbir zaman zarar veremeyeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Oluşturulmaya çalışılan fiktif ekonomik baskıların üstesinden milletçe birlik ve beraberlik içerisinde rahatlıkla geleceğimizin inancındayız. Güneş enerjisi sektörümüz hukuki altyapısı sağlam ve güvenilir finans temelleri üzerine kurulmuş olup ve oluşturulmaya çalışılan algı operasyonlarında hiçbir suretle zarar görmeyecek niteliktedir. Sektör paydaşlarımız yatırımlarına ve çalışmalarına tam gücü ile ve yoğunlaşarak devam etmektedirler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.