30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GÜNDER: “2023 Yılında Türkiye’nin Güneş Enerjisi Kapasitesi en az 12 GW’a Ulaşacak”

ANKARA (Enerji Portalı)-Uluslararası Güneş Enerjisi Derneği Türkiye Bölümü GÜNDER, 2021 yılı değerlendirmelerini ve 2022 yılı öngörülerini içeren basın bülteni yayınladı.

Uluslararası Güneş Enerjisi Derneği Türkiye Bölümü GÜNDER, 2021 yılı değerlendirmelerini ve 2022 yılı öngörülerini içeren basın bülteni yayınladı.

Kıymetli GÜNDER Üyeleri,

Değerli Basın Mensupları,

Güneş Enerjisi Dostları,

Sürdürülebilir, güvenli ve uygun fiyatlı enerji kaynaklarına dönüşüm için çalıştığımız ancak pandeminin gölgesinde geçen bir yılı daha geride bıraktık. 2022 yılına yeni başladığımız bugünlerde, enerji fiyatlarındaki artışlar, dünya çapında birçok ekonomiyi etkileyen geniş bir enflasyon artışına da yol açmış durumda. Son haftalarda özellikle doğal gaz ve elektrik fiyatları ve bölgesel doğalgaz arzındaki sorunlar gerek ülkemizde gerekse Avrupa ve büyük Asya pazarlarında rekor seviyelere yükselerek piyasalarda dalgalanmalara yol açtı.  2022 yılına daha sağlıklı ve olumlu bakabilmek umuduyla GÜNDER olarak bir önceki yıla dair değerlendirmelerimizi ve bu yılki beklentilerimizi sizlerle paylaşmanın hepimize güç vereceğine inanıyoruz.

“Düşük karbonlu enerji teknolojilerine daha fazla yatırım yapılmalı”

2020 yılında başlayan pandemi süreci ile 2021 yılında küresel zorlukların aşılması ve salgın öncesindeki koşulların yeniden sağlanabilmesine yönelik çabaların ortaya konduğu bir süreç yaşanmıştır. Küresel tedarik zincirindeki aksamalar ve enerji piyasalarındaki çalkantılar Türkiye’deki sektörleri de etkisi altına almış olup iklim krizinin etkilerinin tüm coğrafyalarda yarattığı farklı sosyal ve çevresel etkiler de aynı döneme damgasını vurmuştur. 2022 yılında gerçekleşmesi öngörülen hızlı ekonomik toparlanma ile petrol, doğal gaz ve kömür maliyetlerinde meydana gelen artışlar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin elektrik üretiminde ciddi maliyet artışlarına yol açmaktadır. Doğal gaz fiyatlarındaki keskin artış ve düşük karbonlu kaynakların hızla artan bu enerji talebini henüz karşılayabilecek kapasitede olmaması, maliyet açısından karbon yoğun kaynakları daha rekabetçi hale getirerek talebi artırmaktadır. Uluslararası sera gazı emisyonlarını azaltma vaatlerini tehlikeye atan bu durum, iklim hedeflerinin önüne set çekmektedir.

Enerji yoğun sektörlerde karbondan arındırmaya duyulan ihtiyaç, özellikle küresel düzeyde 2021 yılında fosil yakıt kullanımı ile ilgili enerji dönüşümü sorgulamalarının da artmasına yol açmıştır. Kuşkusuz, bahsi geçen küresel enerji dönüşümü; uygun kamu politikalarının, finansal modellerin oluşturulması ve en yeni teknolojilerin geliştirilmesi ile sağlanabilecektir. Düşük karbonlu enerji teknolojilerine daha fazla yatırım yapılması, sağlam ve akıllı elektrik şebekelerinin geliştirilmesi, günümüzün en büyük küresel problemlerinden biri olan emisyon zorluklarından kurtulmamıza yardımcı olacaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesini artırarak depolama ve yeşil hidrojen teknolojilerinin birlikteliği sayesinde, bahsi geçen enerji dönüşümünü hızlandırmak, 5-10 yıl içinde bu teknolojilerin maliyetlerini kamusal boyutlara getirmek mümkün görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.