30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güncel Petrol Fiyatları ve Petrol Fiyatlarına Etki Eden Unsurlar

Borsada İşlem Gören Petrol Çeşitleri

Petrol türleri çıkarıldığı bölgeye göre farklılık gösteriyor. Petrolün bilinen 100 çeşidi vardır. Fakat bunlardan birkaçı işe yaramaktadır.

Finans piyasası, Amerikan West Texas Intermediate (WTI) türünü esas alıyor. Piyasalar işlem gören bir diğer petrol türü ise Brent tipi Kuzey Denizi petrolüdür.

Güncel Petrol Fiyatları:

Brent Petrol’ün şu sıralardaki fiyatı düne göre %1,15 düşüş göstererek 60,86 $/Varil olarak gerçekleşiyor. Brent Petrol’ün dünkü fiyatı ise 61,57 $/Varil ‘di.

Vadeli Kontrat:

Petrol de altın, gümüş, elektrik gibi Emtia Piyasası’nda Vadeli Sözleşmeler ile satılabilmektedir. Amerikan ve Brent tipi petrolün fiyatı serbest piyasadaki arz talep dengesine göre belirlenir. Örneğin, Brent tipinin aynı gün farklı fiyatlardan işlem görmesinin nedeni, vadeli kontratla satılmasıdır. Müşteri petrolü kotalar halinde ve farklı tarihlerde almayı taahhüt eder. En çok kullanılan ve yatırımcı açısından önemli olan kontratların vadesi bir ayı aşmaz.

Petrol Fiyatları Nasıl Belirlenir?

i) Arz-Talep (Üretim-Tüketim) Durumu

Her alınan-satılan ürün gibi petrol de arz-talebe göre fiyatlandırılmaktadır. Petrol fiyatları; petrol üreticilerinin piyasaya tedarik ettiği petrol miktarı ve tüketicilerin ihtiyaç duyduğu miktar fiyatlara etki eden önemli parametrelerdir.

14 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve buraya üye olmayan diğer petrol üreticilerini kapsayan OPEC dışı ülkeler ve 24 üyeli OPEC ve OPEC dışı ülkelerin birliği OPEC + üreticiler olarak ham petrolün piyasa çıkış fiyatını belirlemektedir.

OPEC’e göre küresel petrol talebi bu yıl 99 milyon 800 bin varil olacak. OPEC’in 2020 yılı için petrol talebi beklentisi ise 100 milyon 880 bin varil olarak kaydedildi.

Öte yandan, dünya genelinde eylülde 63 petrol sondaj kulesi işletmeden çıktı. Böylece toplam kule sayısı 2 bin 299 oldu. Bu kulelerden 585’i OPEC üyesi ülkelerde bulunuyor.

ii) Petrolün Kalitesi

Arz-Talep dengesi dışında petrol fiyatları etki eden önemli faktör ise petrolün kalitesidir. Petrol çeşitleri arasında önemli kalite farkı olur. Kalite fiyatın belirlenmesinde önemli rol oynar.

iii) Döviz Kurları

Bunlar dışında, Türkiye gibi petrol ihraç eden ülkeler döviz ile petrol alımı yaptığı için döviz kurları da petrol fiyatlarına etki eden önemli parametrelerden biridir. Döviz kuru ise siyasal ve ekonomik olaylara göre artış veya azalış eğilimi göstermektedir.

Güncel Akaryakıt Fiyatları hakkında bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

Petrol üreticileri olan OPEC, OPEC Dışı ve OPEC+ hakkında bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.