30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gün İçi Piyasasında İşlem Yapılma Süresi Düşecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ), gün içi piyasasında fiziki teslimattan önce işlem yapılma süresinin 60 dakikaya düşürüleceğini açıkladı.

EPİAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, EKDEM’den faydalanan piyasa katılımcılarının dengesizliklerini daha iyi yönetebilmeleri amacıyla TEİAŞ ile koordineli bir şekilde 16 Ağustos 2016 tarihinden itibaren işlem yapılabilme süresi fiziki teslimattan önceki 90 dakikaya düşürüldü.

KGÜP yaptırımının da yürürlüğe girmesi ile birlikte KGÜP değerlerine uygun olarak üretim gerçekleştirmeleri önem kazandığına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapan santrallerinin üretim tahminlerinin teslim zamanına yakın olması daha doğru tahmin imkanı verilebilecek ve Gün İçi Piyasasında fiziki teslimat zamanına daha yakın işlem yapabilme olanağının piyasa katılımcılarına sunulması ile KGÜP girişleri daha doğru gerçekleşebilecektir.

Avrupa’da sürekli ticaret metodunun uygulandığı gün içi piyasaları işlem yapma sürelerinin incelenmesi, piyasa katılımcılarından bu yönde gelen taleplerin değerlendirilmesi ve TEİAŞ’ın önemli destekleri sonucunda Ülkemiz gün içi piyasasında fiziki teslimattan önce işlem yapılma süresi 1 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 15:00 itibariyle 90 dakikadan 60 dakikaya düşürülecektir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.