30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gülnarlılar Akkuyu NGS proje sahasını ziyarette bulundu

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin yapmakta olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından, santral sahasının da içerisinde bulunduğu Gülnar ilçesine (Mersin) bağlı yerleşim birimlerinden gelen heyet için santral sahasına gezi düzenlendi.

20 köy ve beldeyi temsilen gelen heyete Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör ile Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel başkanlık yaptı.

Ziyaret boyunca heyete Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Yuriy Galanchuk eşlik etti. Ziyaret esnasında Galanchuk, santralin ana bina ve yapılarının inşa edileceği yerler, halihazırda proje kapsamında alınmış olan izinler ve Sınırlı Çalışma İzni çerçevesinde sahada devam eden faaliyetler hakkında detaylı bilgi verdi.

Ziyarete katılan Tozkovan Mahallesi Muhtarı Mehmet Kafadar, “Nükleer santral vatanımız ve milletimiz için hayırlı bir yatırım. Rusya, Japonya, Fransa gibi çok sayıda ülkede nükleer santraller var. Bizim ülkemizde niçin nükleer santral olmasın? Türkiye’nin gelişmesini isteyen her vatandaşın bu projeyi desteklemesi gerekir. Bu santral ülkemize olduğu kadar bölgemize de ciddi katkılar sağlayacak. Örneğin, şu anda bile ana inşaat çalışmaları başlamadan önce mahallemizden birkaç kişi santral projesinde çalışıyor. İleride bu sayı daha artacak” dedi.

Halifeler Köyü Muhtarı Adem Tol ise, nükleer santral sayesinde, santralin bulunduğu çevredeki yerleşim birimlerinde önemli gelişmeler yaşanacağını belirterek, “NGS özellikle işsizlik problemine bir çözüm olacak. Gençlerimizin, iş aramak üzere büyük şehirlere gitmeden, burada kendi topraklarında kalmalarını, burada aile kurmalarını, memleketimizin de başarılı bir şekilde gelişmesini temenni ediyor ve buna inanıyoruz” diye devam etti.

Akkuyu NGS Projesine ilişkin düşüncelerini paylaşan Gülnar ilçesine bağlı Koçaşlı Mahallesinin Muhtarı Cengiz Erhan, NGS’nin bölgeye çok önemli katkıları olacağına inandığını belirterek, “Nükleer santral bu bölgenin alt yapısının gelişmesi için çok önemli bir fırsat. Bu santralın ilçemize sunacağı katkıları önümüzdeki yıllarda çok daha iyi anlayacağız” şeklinde konuştu.

Gülnar Kaymakamı Ekrem Güngör de, Akkuyu NGS projesinin Cumhuriyet tarihinin en büyük enerji yatırımı olduğuna dikkat çekerek, böylesi önemli bir yatırımın Gülnar ilçesi sınırları içinde yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Güngör, “Bu santral devreye alındığında Gülnar, Türkiye nükleer enerji sektörünün gelişmesini sağlayan ilk ve en önemli merkez konumunda olacaktır. Yöre halkının ülkemiz için Akkuyu NGS gibi stratejik bir projenin parçası olacağından ötürü gurur duyuyoruz. Halkımızın şimdiden gerekli mesleki eğitimleri alarak ileride Akkuyu NGS’de çalışabilecekleri donanımları kazanması son derece önemli” dedi.

Bilgi için:

Türkiye’nin güneyinde yer alan Mersin ili Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesindeki Akkuyu sahasında Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin inşası ve işletilmesi konusunda, Türkiye ile Rusya’nın işbirliğine ilişkin Milletlerarası Anlaşma, 2010 yılında Ankara’da imzalanmıştır. Akkuyu NGS projesi, her türlü senaryoda geçerli olacak güvenlik tedbirlerini öngören III+ tipi Rus VVER reaktörlü dört güç ünitesinden oluşmaktadır. Her bir ünitenin gücü, 1200 MW’dir. Proje bedeli, 20 milyar ABD Doları tutarındadır.

13.10.2011 tarihinde TAEK tarafından AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye mevcut Yer Lisansı verilmiş, Kasım 2013’te ise Yer Lisansı Koşulları kapsamında hazırlanan ve 4.800 MW kurulu gücü bulunan Akkuyu NGS Güncellenmiş Yer Raporu’nu onaylamıştır. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından hazırlanan ÇED Raporu ise 1 Aralık 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. 9 Şubat 2017 tarihinde TAEK tarafından Saha Parametreleri Raporu onaylanmış olup, 3 Mart 2017 tarihinde TAEK’e İnşaat Lisansı için başvuru yapılmıştır. Hükümetlerarası Anlaşma’nın ilgili hükmü uyarınca, NGS inşasının başlaması için gerekli tüm izinlerin verilmesinden itibaren yedi yıl içinde 1. Ünite’nin işletmeye alınması öngörülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.