30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gülefşan Demirbaş Kimdir?

Gülefşan Demirbaş, 1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden 1995 yılında mezun oldu. Mezun olmasının ardından aynı bölümde yüksek lisans çalışmalarına başlamış ve 1998 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. Yüksek lisans çalışmalarını yaparken aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Demirbaş, çevre mühendisliği, enerji ve iklim politikası alanında çok sayıda makalenin sahibi veya ortak yazarıdır.

Mesleki kariyerine 1998 yılında Özelleştirme İdaresi’nde uzman olarak başlamıştır. 2003 yılında proje lideri olarak görevlendirilmiş ve Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş., Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş., Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Eti Bakır A.Ş. ve Çayeli Bakış A.Ş.’nin özelleştirilmesi süreçlerinde çalışmıştır. Bu dönemde, bu şirketlerin yönetim veya denetim kurullarında görev almıştır.

Kariyerine 2008 yılından itibaren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nda devam eden Gülefşan Demirbaş, 2009 yılına kadar Başkan Danışmanı olarak görev yapmıştır. 2009 yılında atandığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu İcra Direktörü olan Gülefşan Demirbaş, Uluslararası Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) Teknolojik Değişim Çalışma Grubu eşbaşkanı ve ICER Enerjide Kadın (Women in Energy) Yönlendirme Komitesi üyesidir.

Son olarak Demirbaş, dün gerçekleştirilen toplantı ile Mediterranean Energy Regulators (MEDREG) / Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği Başkanlığı görevine seçilmiştir. Demirbaş’ın başkanlığına seçildiği MEDREG’in üyeleri arasında, Arnavutluk, Bosna Hersek, Cezayir, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır, Fransa, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Libya, Malta, Karadağ, Fas, Filistin, Portekiz, Slovenya, İspanya, Tunus ve Türkiye’den elektrik ve doğal gaz gibi enerji alanlarında çalışan otoriteler ve kurumlar bulunuyor.


İlgili Konular:

MEDREG Başkanlığına Bir Türk Aday Oldu

MEDREG’in Başkanı Bir Türk Oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.