30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Güçlenen Dolar Petrol İhracatçılarını Endişelendiriyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Analistler, ABD dolarının değerindeki aşırı yükselişin petrol piyasasına dayanılmaz bir yük getirebileceğini söylüyor. Daha güçlü bir dolar, petrolü dünyanın büyük kısmı için daha pahalı hale getiriyor, dolayısıyla petrol fiyatları dolar yükseldikçe düşüyor.

Petrol piyasasında birçok değişken var, en önemlisi de İran. Dünyanın en büyük üçüncü petrol üreticisi olan İran’ın ihracatı günde 1 milyon varil veya üzerinde düşüş gösterirse arz-talep dengesindeki kırılganlığın artacağı değerlendiriliyor.

Anlistler, ABD doları için gelecek aylarda devam eden güçlenme beklentisinin, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki yükselen ticaret savaşından ziyade petrol tüccarlarına yönelik daha da büyük bir endişe kaynağı oluşturduğunu belirtiyor.

Uluslararası benchmark Brent ham petrolü Cuma sabahı 72,80 dolar civarında işlem gördü. ABD West Texas Intermediate (WTI) ise yüzde 0.3 düşüşle 67,43 dolar seviyesinde yer aldı. Öte yandan, ABD doları, pazartesi günü Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 6 ana para birimine karşı 13 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Dolar, erken öğleden sonra gerçekleşen işlemlerde yüzde 01 oranında artarak, büyük gruplara karşı 96 bin 460 seviyesinde işlem görmeye başladı.

ABD para birimindeki yukarı yönlü hareketler, petrol piyasalarında temkinli bir havayı tetikledi. Bu hava, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların, ham petrol ihracatını önemli ölçüde etkileyebileceği beklentilerden destek buldu.

S & P Global Platts’te petrol analisti olan Paul Hickin, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “ABD’nin İran yaptırımlarından kaynaklanan riskler ve Çin’le yükselen ticaret savaşı, hatta Türkiye’de yaşananlar talep resmi için daha fazla risk oluşturuyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.