30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


GTM: “Enerji Alanındaki Blokchain Ortaklıkları Artıyor”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – GTM’ nin araştırmasına göre, enerji sektöründeki Blockchain uygulamaları gittikçe artıyor. Her geçen gün Blockchain uygulamalarının yaygınlaşması için farklı farklı projelerin geliştirildiği görülüyor.

GTM’nin araştırmasında şu ifadelere yer veriliyor: “Uygulayıcılar, Blockchain platformlarının mükemmel olması zaman alacağından girişimlerde başarılı (kanıtlama) projeler geliştirmesine ve pazar ivmesi oluşturmasına yardımcı olabilecek üçüncü tarafları bulmanın önemli olduğuna dikkat çekiyor. GTM Araştırma Analisti Colleen Metelitsa platformun başarılı olması için benimseyen insanlara ihtiyaç olduğundan, ortaklıklar Blockchain şirketleri için çok önemli diyerek Blockchain uygulamalarının başlangıç aşamasında yaygın olan bir uygulama olduğunu belirtiyor.”

GTM’ nin Dünya’da yapılan sekiz Blockchain ortaklıkları ile ilgili gözlemleri ise şöyle:

  • Power Ledger and BCPG Ortaklığı

Power Ledger, Avustralya’da bilinen en iyi enerji Blockchain geliştiricisidir. Ulusal ve uluslararası projelerin etkileyici bir listesi ile iş dünyasının en hızlı büyüyen eşdüzeyde değişim platform şirketlerinden biridir. Nisan ayında ABD’deki ilk ticari dağıtım için Northwestern Üniversitesi (Evanston) ile ortaklık kurdu. Daha yakın zamanda, Avustralya’daki White Gum Valley konut gelişiminde Güneş enerjisi ticareti için Yolk Property Group ile bir işbirliğini açıkladı. Ancak bugüne kadarki en önemli ortaklığı Thai yenilenebilir geliştirici BCPG ile olabilir. Bu sadece Güneydoğu Asya’nın en büyük enerji pazarlarından birinde öncü bir proje olmakla kalmayıp aynı zamanda üreticilere yönelik ücretler biçimindeki bir hükümet açığını ilk kez karşılayan ilk şirket. Bir sonraki adımda, Blockchain şemalarının yasal zorluklara nasıl dayanabileceği görülecektir.

  • Iota ve Engie

Blockchain’in milyonlarca enerji işlemini yönetme görevinde olduğuna inanmayan insanlar var ve şimdilik bir noktada haklı olabilirler. Zorlukların üstesinden gelmek için çalışmalara devam edilmekle birlikte, bugünün Blockchain maliyetli, yavaş ve iyi bir şekilde ölçeklenmemiştir. Bu sorunla baş etmenin bir yolu, lota gibi büyük ölçüde farklı bir Blockchain tasarımı kullanmaktır. Engie, bu sene başlarında bir anlaşma ile Iota’yı teste tabi tutacak ilk enerji şirketlerinden biri olabilir. Engie’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Araştırma Laboratuarı Müdürü Philippe Calvez, “Bir çok çalışma ve kavram kanıtları zaten laboratuvarda gerçekleştirildi, Fransa ve yurtdışında daha büyük projelere katılmak istiyoruz.” dedi.

  • Solo Energyand Our Power

İngiltere Blockchain uygulamasını başlatan Solo Energy, kar amacı gütmeyen elektrik ve gaz tedarikçisi olan Our Power, eski Tesla İcra Kurulu Başkanı Ben Hill’i ticari ve teknik danışman olarak tanıttığını açıkladı. Ancak uzun vadede tedarik ortaklığı daha ilgi çekici olabilir, çünkü nispeten yeni bir konsept olan Solo’nun  gücü; dağınık enerji depolama sistemlerine dayalı bir sanal enerji santrali oluşturmak için Blockchain ile test edilecek.

  • VeChain , BYD and DNV GL

Singapur merkezli VeChain Vakfı bu alanda yaygın olan bir isim değil. Ancak elektrikli taşıtlarda karbon bankacılığı sistemi oluşturulmasına yardımcı olmak için Çin batarya devi BYD tarafından konulmuş bir isimdir. Proje, enerji endüstrisindeki başka bir büyük marka olan DNV GL ile birlikte geliştirildi.

Bu ay sistemin lansmanını açıklayan VeChain şunları söyledi: “Bu proje milyonlarca otomobil, otobüs, tren ve diğer araçların verilerini halka açık bir Blockchain platformuna taşıyacak ilk kurumsal seviye uygulaması olacak.” diye ifade etti.

  • LO3 and Energy Web Vakfı

LO3 Energy ve Energy Web Vakfı, Temmuz ayında gelecekte kullanılacak enerji Blockchain’leri için verilerin standartlaştırılmasına yönelik ortaklık çalışmaları gerçekleştireceğini duyurdu. İş dünyasının en saygın isimlerinden olan bu iki kurumun ortaklığı ve projeleri oldukça önem arz etmekte. Bu ortaklık ile Blockchain uygulamalarında standartlaşma alanında gelişme olması hedefleniyor.

Metelitsa, “Şirketlerin, sektörü mümkün olduğunca çabuk ölçeklendirmek ve olabildiğince çabuk bir şekilde standartlaştırmak üzere birlikte çalışmak için en iyi şekilde ilgilendiklerini görüyoruz. Böylece her geçen gün pilot uygulamaların ötesine geçip daha fazla gerçek uygulamalar gerçekleştirebiliyoruz.” diyor.

  • Swytch and Chuncheon

Austin ile Teksas’ın temiz enerji teşvikli Blockchain firması olan Swytch, geçen ay bir anlaşma yaptığını açıkladı. Güney Kore’deki Gangwon Eyaleti’nin başkenti olan Chuncheon, yapılan bu işbirliğinin karbon emisyonlarını azaltmaya ve sürdürülebilirliği geliştirmeye yardımcı olacağını umduklarını söylüyor. Swytch’ın Güney Kore’deki iş geliştirme başkan yardımcısı Youngsook Park ise, “Bu ortaklık, enerji kaynakları sıkıntısının yanı sıra, fosil yakıtlara bağımlılığını azaltmaya hazır bir şehirde altyapı geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.” şeklinde konuştu.

  • Iota and Volkswagen

Her ne kadar enerji ile ilgili bir işbirliği olmasa da, Volkswagen’in Tangle entegrasyonu projesi, Iota için bir başka testi temsil ettiğinden, günümüzde çoğu geliştiricinin kullandığı Ethereum Blockchain için geçerli bir rakip olarak ortaya çıkıyor. Haziran ayındaki CeBIT ‘18 Expo’da şirketler, Volkswagen’in araba yazılımı güncellemelerini hava üzerinden aktarmak için Tangle mimarisini kullandıklarını açıkladı.

  • Energi Mine and everyone

Energy Mine ilk olarak, Avrupa şirketleri ile enerji tüketimini azaltmak için çalışan ON5 ile ortaklık kurdu. Sonra, bir güneş enerjisi şirketi olan Jem Energy’nin işbirliği ile halka açıldı. Daha sonra Güney Kore’de çevre dostu bir otel olan Hotel Cappuccino ile anlaşma yaptı. Ve son olarak Energi Mine, Solisco ile bağlantı kurarak ayı tamamladı. Yapılan bu adımlarla beklentilerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merakla bekleniyor.

 

Kaynak: GTM (GreenTechMedia)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.