30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Grivaç: “Türkiye, Bağımsız Enerji Politikasıyla Güvenilir Bir Partner Olduğunu Gösteriyor”

RUSYA (Enerji Portalı) – Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı  Aleksey Grivaç, Türk Akımı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Grivaç, Türk Akımı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. ABD’nin Avrupa ülkelerine yönelik bu tür baskılarının daha önce de mevcut olduğunu belirten Grivaç, “Bulgaristan bu baskı yüzünden Güney Akımı’nın inşasına izin vermedi. Bu proje daha sonra yenilenerek Türk Akımı oldu. Türkiye, Bulgaristan’ın aksine kendi enerji politikasını yürütme konusunda daha ısrarlı ve bağımsız davrandı.” dedi.

“Türkiye’nin proje konusunda böyle davranması, partner olarak güvenilirliğini arttırdığı gibi, ülkeyi de bölge içinde çok önemli bir transit merkezine dönüştürüyor.”

Türkiye’nin tüm zorluklara rağmen anlaşma doğrultusundaki tüm sorumluluklarını ve alınan tüm kararları yerine getirdiğini belirten Grivaç, “Türkiye ile işbirliği plana göre ilerliyor. Türk Akımı’nın denizden geçen kısmı inşa edildi, karadan geçen kısmı da planlandığı gibi gelecek yıl yapılacak. Türkiye’nin proje konusunda böyle davranması, partner olarak güvenilirliğini arttırdığı gibi, ülkeyi de bölge içinde çok önemli bir transit merkezine dönüştürüyor.” diye belirtti.

“ABD, Avrupa’nın enerji politikalarına görülmemiş müdahalelerde bulunuyor.”

Grivaç, “Avrupa’nın kendi güvenliğini sağlamak için daha cazip ve alternatif bir yolu olsaydı, enerji konularında kendi planlarını kendileri verir, hem coğrafi açıdan hem fiyat açısından kendileri için karlı olmayan Amerikan gazından vazgeçerdi. Siyasi bakımdan anlaşmalarla, aynı oluşum ve bloklarda olmaları nedeniyle ABD’ye bağlılar. Bu nedenle ABD, Avrupa’nın enerji politikalarına görülmemiş müdahalelerde bulunuyor.” dedi.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.