30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gri Hidrojen’ den Yeşil Hidrojen’ e Geçilecek!

AVRUPA (Enerji Portalı) – 21 Kasım 2019’ da Brüksel’ de düzenlenen “Yakıt Hücreleri ve Hidrojen Ortak Girişimi” forumunda Hidrojen’ in kullanımı hakkında konuşuldu.

Avrupa Komisyonu’nun Yeşil Anlaşma’nın başkan yardımcısı Frans Timmermans, 21 Kasım 2019’ da Brüksel’ de katıldığı “Yakıt Hücreleri ve Hidrojen Ortak Girişimi” forumda “Hidrojen için çok önemli bir rol görüyorum.” açıklamasında bulundu.

Forumda “Hidrojen” ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Timmermans, Hidrojen enerjisinin Avrupa’nın enerji alanını dönüştürmesi potansiyeli geçtiğimiz yıl boyunca AB enerji politikasının en heyecan verici alanlarından biri haline geldiğini vurguladı.

“Avrupa temiz hidrojen konusunda lider!”

Timmermans, “Avrupa temiz hidrojen konusunda lider.” dedi. “Enerji geçişinde en önemli olabilecek şeylerden birinde neden liderliği genişletmiyorsunuz?”

Timmermans mevcut doğal gaz altyapısına atıfta bulunarak, Hidrojen, sahip olduğumuz birçok altyapı kullanılarak uygulanabilir.” dedi. “Güneş ve rüzgarda yaşayacağımız sorun şu ki… bunun çalışması için şebekelere ihtiyacımız var. Ve orada bir eksiklik var. ”

Elektrik veya gazdan üretilebilecek olan hidrojenin, Avrupa Komisyonu’nun 2020 veya 2021’de beklenen yaklaşan “gaz dekarbonizasyon paketinde” merkezi bir rol oynaması bekleniyor.

Dikkatin çoğu, rüzgar ve güneş enerjisinin elektrolizinden üretilen “yeşil hidrojen” olarak adlandırılmış çalışmanın üzerinde duruyor. Ancak şu anda yeşil hidrojen miktarları küçük kalmaktadır; çoğu üretim bugün doğal gaz buharı metan reformundan veya “gri hidrojen” den gelmektedir. Yeşil Anlaşma ile Bu konuda çalışmaların arttırılacağı ve griden yeşile geçiş sağlanacağı hedeflendi.

Euractiv

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.