30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Greeneco-4 JES’i Devreye Alınarak Üretime Başladı

DENİZLİ (Enerji Portalı) – Greeneco Enerji’ye ait Greeneco-4 JES, 12,8 MWe kapasite ile bakanlık tarafından kabulü yapılarak üretime başladı. Bu Greeneco Enerji’nin toplam kurulu gücü 64 MWe’ye ulaştı.

Greeneco Enerji’nin, Greeneco-4 JES (Jeotermal Elektrik Santrali), 30 Eylül 2018’de devreye alınmıştır. Greeneco-4’in devreye alınması ile Şirket’in toplam jeotermal kaynaklardan elektrik enerjisi üretiminde kurulu gücü 64 MW’a ulaşırken, Türkiye’nin toplam Kurulu jeotermal gücü 1212,8 MWe’ye yükselmiş oldu..

Greeneco, santrallerinde binary sistemde çalışan türbinler yer veriyor. Binary tip yüksek verimli modern santraller ile bir yandan da minimum karbondioksit emisyon salınımı hedefleniyor.

Greeneco yetkilileri: “Türkiye’de bu alanda ilk yerli türbini kullanıyoruz.”

Greeneco yetkilileri: “Binary sistemle çalışan santrallerde, üretim kuyularından gelen akışkan, tamamen kapalı çevrimde yüksek ısısı kullanıldıktan sonra, rezervuar dengesinin korunması amacıyla reenjeksiyon kuyusu ile yer altına geri basılmaktadır. Türkiye’de bu alanda ilk yerli türbin kullanıyoruz.” diye ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.