30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gözler YEKA-1 GES Projesi’nde…

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Konya Karapınar’da 1000 megavat kapasiteli güneş enerjisi santrali kurma ihalesini (YEKA-1 GES) kazanan Kalyon ile Güney Koreli ortağı Hanwha yollarını ayırmaya karar verdi. Taraflar, bu kararın gereğini yerine getirmek üzere müzakere sürecini başlattı.

Konya Karapınar’da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde bulunan ve bin megavat kapasite tahsisli Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı YEKA-1 Güneş Enerji Santrali (GES) ihalesi, 2017 yılı Mart ayında yapılmıştı. Türkiye’nin en büyük GES projesi olması planlanan ihaleye en düşük teklifi kilovatsaat başına 0.0699 dolar ile Kalyon-Hanwha Grubu vermiş ve ihaleyi kazanmıştı. İhalenin üzerinden neredeyse 2 yıl geçmesine rağmen projeye başlanılamamıştı…. Ancak, proje öngörülen takvimde ve şekilde yürümedi. Ve Kalyon ile Güney Koreli Hanwha’nın ortaklığı sonlandırma kararı aldığı duyuruldu. Kalyon’un, başka bir yabancı ortakla projeyi gerçekleştirmek için girişimlerde bulunabileceği belirtiliyor.

Ayrılma nedeni finansman olduğu söyleniyor…

Edinilen bilgilere göre, ortaklığın bitmesinde en önemli etken döviz kurlarındaki artış ile birlikte gerekli kredilerin bulunamaması. Kalyon-Hanwha Grubu’nun projeyi hayata geçirmek için yapacağı yatırım tutarının 1.3 milyar dolar düzeyinde olacağı ifade ediliyordu. Öte yandan, Türkiye enerji sektörünün içinde bulunduğu finansman sıkıntısı gün geçtikçe büyüdüğü düşüncesi gün geçtikçe dillendiriliyor. Döviz cinsi kredi borcu 50 milyar doları aşan ve şimdiye kadar 5 milyar doların üzerinde kredinin yapılandırıldığı Türkiye enerji sektöründe, finansman bulunamaması nedeniyle yeni projelere başlanamadığı ifade ediliyor…

Türkiye’nin elektriğinin yüzde 10’unu dağıtan, sektörün önde gelen şirketlerinden Bereket Enerji, geçen yıl 4 milyar dolarlık borcu için yapılandırmaya gitti. Bununla beraber Yeni Elektrik şirketi 700 milyon dolar, Boyabat Hidroelektrik 900 milyon dolar ve bünyesinde enerji şirketleri de barındıran Gama Holding 1 milyar dolarlık yapılandırma görüşmelerinde bulundu. En son, Anadolu Birlik Holding’in enerji yatırımları için kullandığı 1 milyar dolara yakın kredilerin yapılandırması için bankalarla görüştüğü belirtildi.

Yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip güneş paneli fabrikası kurulacaktı…

Proje kapsamında, Türkiye’de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip güneş paneli fabrikası kurulacaktı. Şartnameye göre, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60 olması planlanıyordu. Ancak, yatırımı toplamda 1.3 milyar doları bulması planlanan projede finansman konusunda anlaşmazlık olduğu konuşuluyordu. Yüksek faiz oranları nedeniyle istenilen kredilerin de bulunamamasının ortaklığın sonlandırılmasında etkili olduğu belirtildi.

Kalyon’un YEKA-1 GES için nasıl yoluna devam edeceği merak konusu oldu…

2019’da ilk elektrik üretiminin yapılacağının açıklandığı projenin ihalesine Kalyon-Hanwha Grubu’nun dışında Limak-CMECHareon Solar Ortak Girişim Grubu, Çalık Enerji-Solargiga Orta Girişim Grubu ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubu katılmıştı.Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.