30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Gösterge Panosu İle Yenilenebilir Enerji Riskleri Yönetilecek

ABD (Enerji Portalı) – Yenilenebilir enerji kullanımı ve bazı durumlar ile şebekedeki değişim risklerini yönetebilen yeni bir gösterge panosu geliştirildi.

Rüzgar ve güneş enerjisini tam olarak emin bir şekilde kullanmak için şebekelerdeki sıkıntılar giderilmeli. Bunun için şebeke operatörleri, rüzgar veya güneş ışığını kararan bulutlardaki değişikliklerden gelen değişkenliği tahmin edebilmesi ve yönetebilmesi gerekiyor.

Bu konuda çözüm fikri, ABD Enerji Bakanlığı tarafından desteklenen ve daha karmaşık güç şebekesi senaryolarını ele almak için bir risk panosu geliştirmeyi amaçlayan 2 milyon dolarlık bir projeden gelebilir.

Şebeke operatörleri artık güç şebekesinin mevcut durumunu bildiren ve fırtınalar ve diğer hava durumları gibi büyük aksaklıkların etkilerini ve akış ve üretimdeki bölgesel kısıtlamaların etkilerini gösteren gösterge panolarını kullanıyor. Columbia Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen ve Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı-Enerji  (ARPA-E) tarafından finanse edilen yeni gösterge tablosu, daha karmaşık faktörleri modelleyerek mevcut gösterge tabloları üzerinde gelişecek. Bu da şebekenin hem yenilenebilir güç kaynaklarını hem de tüketicileri yoğun dönemlerde daha az elektrik kullanmaya teşvik eden talep yanıt programlarını daha iyi dahil etmesine yardımcı olabilecek.

Şebekedeki değişkenliklere çözüm bulunmalı!

Şebekedeki değişkenlikler, tüketicilerden beklenen bir talebi karşılamak için geleneksel enerji santrallerinden gelen sabit güç çıkışını idare etmek üzere tasarlanmış modern güç şebekeleri için zaten bir zorluk oluşturuyordu. Güç şebekeleri, güç kullanımının yoğun olduğu dönemlerde devreye girmek veya aralıklı rüzgar ve güneş enerjisine yedek sağlamak için genellikle gaz türbini jeneratörlerine güveniyor.

Ancak bu tür jeneratörler, daha fazla yenilenebilir güç kaynakları ve kararsız insan davranışları tarafından yönlendirilen talep yanıt programlarını içeren güç şebekelerinde beklenen değişkenliği telafi etmek için yeterince hızlı bir yanıt sağlayamayabilir. En kötü durumlarda, şebeke operatörleri, şebekenin fiziksel ekipmanını korumak için tüketicilere gücü kapatabilir ve kasıtlı kesintiler oluşturabilir.

Yeni gösterge panosu:

Gösterge tablosu projesinin ana hedeflerinden biri, güç şebekesinde daha fazla belirsizlik olması riskini ölçebilecek matematiksel ve istatistiksel modeller geliştirecek. Bu modeller, güç talebinde meydana gelen değişiklikler gibi güç şebekesini zorlayacak koşullara dayalı farklı senaryoları simüle etmeyi amaçlıyor. Bu tür senaryoları tekrar tekrar görmek, şebeke operatörlerini operasyonel planlarını gerçek hayatta bu tür sürprizlerle başa çıkmak için ince ayar yapmakta ve uyarlamakta zorlanabilir.

Örneğin, bir senaryo,
>> % 10 daha az enerji üreten bir güneş çiftliğini ve kısa bir süre içinde
>> % 30 daha fazla enerji üreten bir rüzgar çiftliğini içerebilir. 

Bu faktörlerin kombinasyonu, belirli bir güç hattında çok fazla gücün akmaya başladığı ve daha sonra hasar riskinde ısınmaya başladığı anlamına gelebilir.

Bu proje için ARPA-E, geçmiş verilere dayanan birçok farklı senaryoyu kapsayan sentetik veriler üretmek için bir ISO ile çalışacak. Ekip ayrıca şu faktörlerle ilgili halka açık verileri de kullanıyor:

  • Güneş ışınımı
  • Bulut örtüsü
  • Rüzgar gücü
  • Güneş panelleri ile rüzgar türbinlerinin güç üretim özellikleri

Bu konuda Columbia Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği ve yöneylem araştırması doçenti ve ABD Emtia Vadeli İşlemleri dış danışmanı Agostino Capponi“Tarihsel olaylara bakabilir ve geçmişte gözlemlediğimizle bir şekilde uyumlu stres senaryoları tasarlayabilirsiniz” diyor.

Covid-19 gibi riskler…

Yeni gösterge paneli çalışmaya başladıktan sonra, şebeke operatörlerinin ABD elektrik şebekesi için hem kısa vadeli hem de uzun vadeli zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Yeni bir örnek, mevcut COVID-19 salgını ve New York’ta ve ABD’nin diğer bölgelerinde enerji tüketiminde değişkenliği arttırdı. Buna da evden çalışan daha fazla insan gibi ilişkili insan davranış değişiklikleri sebep oluyor. 

Belirli bölgelerdeki uzun vadeli risklerin bilinmesi bu tür risklerin dengelenmesine yardımcı olmak için:
>> Ek enerji depolama teknolojilerine ve
>> Geliştirilmiş iletim hatlarına
daha fazla yatırım yapılmasını sağlayabilir. 

Bu durum, her şebeke operatörünün belirli bölgesi için farklılık gösterir. Ancak araştırmacılar, gösterge panolarının ABD güç şebekesi daha yenilenebilir güç kullanmaya doğru ilerledikçe hız darbelerini istenilen seviyeye yükseltmeye yardımcı olabileceğini umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.