30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Google’un Erimiş Tuzlu Enerji Depolama Sistemi: Malta

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Google’un geçen yıl detaylarını paylaştığı tuz kullanarak enerji depolama projesi geliştirilmeye devam ediyor. Çalışmaların daha etkili yürütülebilmesi için Malta adında yeni bir şirket kuruldu.

Google’un Google X isimli birimi tarafından Malta adıyla geçtiğimiz sene duyurulmuştu. Malta sayesinde, üretilen fazla enerji depolanıyor ve daha sonra istenildiğinde kullanabiliyor.

Malta sistemi, Toplama (Collects), Dönüştürme (Converts), Depolama (Stores), Tekrar Dönüştürme (Reconverts) ve Geri Besleme (Distributes) olmak üzere beş bölümden oluşuyor:

1.Bölüm: Toplama

Yenilenebilir enerji, şebekedeki rüzgar veya güneş çiftliklerinden elektrik enerjisi olarak toplanır ve Malta’nın enerji depolama sistemine gönderilir.

2.Bölüm: Dönüştürme

Elektrik, bir sıcaklık farkı yaratarak elektrik enerjisini termal enerjiye dönüştüren bir ısı pompasını çalıştırır.

3.Bölüm: Depolama

Isı daha sonra erimiş tuz içinde saklanır, soğuk ise soğuk sıvı içinde saklanır.

4.Bölüm: Tekrar Dönüştürme

Sıcaklık farkı, bir ısı motoru tarafından tekrar elektrik enerjisine dönüştürülür.

5.Bölüm: Geri Besleme

Elektrik gerektiğinde şebekeye geri gönderilir.

Malta Sistemi Bileşenleri

Malta projesi, elektrotermal enerjiyi depolaması için gereken sistemlerle donatılmış büyük bir tesiste sürdürülüyor. Sistem rüzgar, güneş ışınları gibi yenilenebilir kaynaklardan elde ettiği enerjiyi elektrik enerjisine; bu elektrik enerjisini de termal enerjiye çeviriyor. Elde edilen enerji, tuz sistemi ile tesislerde depolanabiliyor. Enerjiye gereksinim duyulduğunda ise, işlemlerin tersi uygulanarak elektrik elde edilebiliyor.

Bir tarafta tuz diğer tarafta ise antifriz tankları bulunuyor. Yenilenebilir kaynaklar tarafından üretilen enerji ile buzdolaplarındaki sisteme benzer bir şekilde; sistemdeki antifriz tankı akışkanı soğutmayı, tuz tankı ise akışkanı ısıtmayı sağlıyor. Enerji geri kullanılmak istendiğinde ise sıcak ve soğuk tank arasında oluşan kuvvetli rüzgarların türbinleri çalıştırmasıyla da elektrik üretilmiş oluyor.

Malta’nın Depolama Bölümü

Projenin temel amacı, özellikle rüzgar türbinleri ve güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji sistemleri tarafından üretilen ihtiyaç fazlası enerjinin boşa gitmesini engellemek üzerine kurulu.

Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz: https://x.company/projects/malta/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.