30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Google, Rüzgar Enerjisi Santralleri İçin Verimlilik Arttırıcı Bir Yazılım Geliştiriyor!

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – Google kuruluşlarından biri olan DeepMind, geliştirdiği bir yazılım ile rüzgar enerjisi santrallerinin daha etkin ve verimli çalışmasına katkı sağladıklarını duyurdu.

Google, yenilenebilir enerji ve enerji depolama üzerine yaptığı adımlar ile kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Google, bu kez rüzgar enerjisi santrallerinde daha az kaynak kullanımı ile daha çok enerji üretilmesini sağlayacak yazılım çalışmaları ile gündemde. Google, geçtiğimiz yıl DeepMind ile birlikte ABD’de 700 MW’lık bir rüzgar enerjisi santrali üzerinde çalışmaya başladı. Araştırma faaliyetleri kapsamında DeepMind, yapay zeka (machine learning) algoritmaları ile çalışmalar yapıyor.

Google kuruluşlarından biri olan DeepMind, geliştirdiği bir yazılım ile rüzgar enerjisi santrallerinin daha etkin ve verimli çalışmasına katkı sağladıklarını duyurdu. Geliştirilen yapay zeka yazılımı ile rüzgar enerjisi santrallerinde zamana dayalı olmayan durumda %20 oranında enerji üretiminin arttırıldığı belirtildi.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.