30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Google, 1600 MW’ lık Yenilenebilir Enerji Alımı Yaptı!

ABD (Enerji Portalı) – Dünya’ nın en büyük yenilenebilir enerji şirketi konumunu koruyan Google, 1600 MW’ lık anlaşma paketi ile şimdiye kadarki en büyük yenilenebilir enerji alımını yaptı.

Google CEO’ su Sundar Pichai yaptığı açıklamada, Sürdürülebilirlik, en eski günlerimizden bu yana Google’ın temel değerlerinden biri olmuştur. Yıllar boyunca, operasyonlarımızın karbon ayakizini azaltmak, insanları ve gezegeni göz önünde bulundurarak ürünler oluşturmak ve tedarik zincirlerimizle ölçekte değişimi yönlendirmek için çok çalıştık.” dedi.

“Google, dünyadaki en büyük yenilenebilir enerji şirketi konumunda bulunuyor.”

Sürdürülebilirlik çabalarımızın temel taşı temiz enerjiye olan bağlılığımızdır. ” diyen Pichai, 2007’den beri karbon nötr bir şirk olduklarını da ekledi. Pichahi, açıklamalarına şöyle devam etti:

“2017’de, yıllık elektrik tüketimimizin tamamını yenilenebilir enerji ile karşılayan ilk şirket biz olduk (ve sonra bunu 2018’de tekrar yaptık ). Sonuç olarak, dünyadaki en büyük yenilenebilir enerji şirketi konumuna geldik.”

“Google’ ın 1600 MW’ lık anlaşma paketi 18 yeni enerji anlaşmasını içeriyor.”

Sundar Pichai, “Bugün, tarihteki en büyük yenilenebilir enerji satın alımını yaparak büyük bir adım daha atıyoruz. Bu satın alma 1.600 megavattlık (MW) bir anlaşma paketinden oluşuyor ve 18 yeni enerji anlaşması içeriyor. Birlikte, bu anlaşmalar dünya çapındaki rüzgar ve güneş anlaşmaları portföyümüzü yüzde 40’tan fazla artırarak, bir milyon güneş çatısı kapasitesine eşdeğer olarak 5.500 MW’a çıkaracak. Tüm bu projeler çevrimiçi hale geldiğinde, karbonsuz enerji portföyümüz Washington DC gibi yerlerden veya Litvanya, Uruguay gibi tüm ülkelerin her yıl kullandığından daha fazla elektrik üretecek.”

Grafik: Google, yenilenebilir enerji kümülatif kapasite portföyü

“Son anlaşmalarımız ayrıca, üç kıtaya yayılmış milyonlarca güneş paneli ve yüzlerce rüzgar türbini de dahil olmak üzere yeni enerji altyapısında 2 milyar doların üzerinde inşaat yapılmasını teşvik edecektir. Toplamda, yenilenebilir enerji filomuz şu anda 52 projede durmakta ve yeni inşaatta 7 bin dolardan fazla yatırım yapmıştır ve binlerce ilgili iş yapmaktadır.”

Sundar Pichai, yaptığı açıklamada bu 18 yeni anlaşma dünyayı kapsadığını ve ABD, Şili ve Avrupa’daki yatırımları içerdiğini söyledi. Pichai, şu ayrıntıları verdi:

“ABD’de, şu ana kadar küresel güneş portföyümüzün kapasitesini iki katına çıkarmak yerine, Kuzey Carolina’daki (155 MW), Güney Carolina’daki (75 MW) ve Teksas’taki (490 MW) 720 MW’lık solar çiftliklerden enerji alacağız. Güney Amerika’da, Şili’deki veri merkezimizi sağlayan şebekeye 125 MW yenilenebilir enerji kapasitesi ekliyoruz. Son olarak, satın alınan yeni yenilenebilir enerji kapasitesinin neredeyse yarısı (793 MW) Avrupa’da , özellikle Finlandiya (255 MW), İsveç (286 MW), Belçika (92 MW) ve Danimarka’da (160 MW) bulunacaktır.”

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.